„Споделям тревогата на г-н Лозан Панов за състоянието на нашата съдебна система. В същото време буди недоумение фактът, че точно съдия номер едно ме призовава да сформирам специална комисия за разследване, което би било в разрез с Конституцията. Президентът, съгласно своите правомощия по Конституция, не е следовател и разследващ орган“. Това заяви пред журналисти във Велинград президентът Румен Радев.
Държавният глава припомни, че Лозан Панов се позовава на Решение 25 от 1995 г. на Конституционния съд, според което президентът има право на извънконституционна намеса при определени политически ситуации.
Цацаров за "ЦУМ-Гейт": Не се срамувам, срещата не беше тайна
Има ли основание за оставка на главния прокурор?
Председателят на ВКС Лозан Панов иска от президента комисия за ЦУМ гейт
„Само, че в неговото писмо до мен, той спестява най-важното - какви са формите на тази намеса, а те са формулирани много ясно. Тази намеса може да бъде чрез писмени и устни изявления. Нещо, което аз правя пред вас“, заяви Румен Радев.
Според него, очакванията на всички са за съдебна система, която да докаже своята самостоятелност и независимост, като се позовава на всички органи и механизми по Конституция. „Дневният ред на България не са крамолите във Висшия съдебен съвет. Ние очакваме от този съвет да бъде пример за разум, мъдрост, гражданско отговорно поведение“, посочи още президентът Радев и допълни, че е отговорил писмено на председателя на Върховния касационен съд.
Помолен да коментира предложението администрацията на държавния глава да извърши районирането при евентуални мажоритарни избори, Румен Радев припомни, че България е парламентарна република. „Виждам, че някои депутати се държат така, сякаш сме президентска република. Ако наистина го искат, нека да го кажат. Ако ли не – нека не бягат от своята отговорност“, заяви президентът и добави, че държавният глава няма такива правомощия и няма закон, който може да променя Конституцията.
Преди това прокуратурата определи като „недопустими и неприемливи” направените от Лозан Панов, в качеството на председател на ВКС, внушения, че нейната работа е необективна.
От държавното обвинение критикуваха писмото на председателя на Панов до президента на Република България Румен Радев.
„Считаме, че с тези публично оповестени твърдения, председателят на ВКС съзнателно представя пред обществото цялостната дейност на прокуратурата като несъобразена със закона и повлияна от корупционни практики и внушава, че при вземане на решения по делата, колегите ни не се ръководят от закона, а безкритично изпълняват разпореждания”, посочват от държавното обвинение.
Според тях, „по този начин, председателят на Върховния касационен съд компрометира честта и достойнството на прокурорите, изразява неуважение към труда им и сериозно и целенасочено уврежда престижа на прокурорската професия”.
В позицията на прокуратурата пише, че твърденията на Панов са „необективни и несправедливи, предвид постигнатите добри резултати, признати и в констатациите на европейските партньори”.
„Подобни твърдения с основание поставят въпроса дали председателят на ВКС би се произнесъл обективно, когато правораздава по дела, образувани по актове на същата тази прокуратура, чийто действия изначално окачествява като несъобразени със закона”, подчертават от държавното обвинение.
И добавят, че „използването на подобни оценки и внушения за работата на прокуратурата като аргумент за постигане на цели, които нямат нищо общо с функциите на правораздаването и статута на председателя на върховната съдебна инстанция, е несправедливо и неетично.”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!