Броят на използваните за първите шест месеца на 2011 г. специални разузнавателни средства (СРС) е намалял двойно (3345), в сравнение със същия период на 2010 г. (7198).
Това сочи обобщената информация за образуването, движението и приключването на преписките и делата в Прокуратурата за първото полугодие на 2011 г., публикувана на сайта на институцията.
Независимо от двойно намалялата употреба на СРС, броят на осъдените с влязла в сила присъда, по отношение на които са използвани СРС, е увеличен почти двойно – 110 при 58 за 2010 г.
Налага се изводът, че прокурорите правилно са преценили голямото значение и роля, които СРС-та имат тогава, когато се използват разумно и при реална необходимост, се посочва в обобщената информация.
С 6,5% са увеличени исканията на прокуратурата за налагането на мярка за неотклонение "задържане под стража" - за първото шестмесечие на т.г. те са 2275 при 2126 за 2010 г. и 1545 - за 2009 г.
Твърденията за огромен брой оправдателни присъди са тенденциозни,
според прокуратурата.
Внесените в съда прокурорски актове за полугодието са 22 819. Тенденцията е за нарастване на броя им с над 1000 годишно.
Предадените на съд лица за полугодието на 2011 г. са 27 998. При този показател тенденцията е за активно нарастване - с над 1500 годишно.
Съотношението между осъдените и санкционирани лица с влязъл в сила съдебен акт, спрямо всички лица с постановен окончателен съдебен акт, включително оправданите, е завишено - 97,7%.
Нарастването е в полза на осъдените и санкционирани лица, за сметка на оправданите, които са само 2,3%.
По аналогичен начин стои въпросът и с делата от особен обществен интерес. Осъдените и санкционирани лица с влязъл в сила съдебен акт по тази категория дела са 97,0%.
Цитираните данни говорят за
повишена успеваемост в дейността на прокуратурата,
на техния фон твърденията за огромен брой оправдателни присъди са не просто необективни, а недостоверни и явно тенденциозни. Така се формира негативно обществено мнение срещу прокуратурата, базиращо се на невярна информация, коментират от Прокуратурата.
Повишава се и качеството на прокурорските актове, видно от непрекъснатото намаляване на процента на върнатите от съда дела, спрямо внесените - 5,8%, при 6,6% за 2010 г. и 7,2% за 2009 г.
Процентът на върнатите дела от особен обществен интерес е много по-нисък, спрямо общия - 3,2%.
Натовареността на прокуратурата е проблем, който се задълбочава и все повече пречи на прокурорите да се съсредоточат върху изпълнението на основните им функции, се посочва в доклада на Прокуратурата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!