Парламентът прие обобщените годишни доклади за дейността на Висшия съдебен съвет (ВСС), на Прокуратурата и разследващите органи и на съдилищата за 2010 г.
Днешното обсъждане не предизвика очаквания разгорещен дебат, макар да става в момент, в който ВСС е разтърсен от скандали, има призиви за оставки на членовете му, а правосъдният министър Маргарита Попова започна
консултации за промяна в Конституцията и законодателството, свързано със
съдебната власт.
В доклада за ВСС е записана главно статистика - че дисциплинарната комисия е разгледала общо 192
преписки. През миналата година в комисията са образувани 39 преписки
дисциплинарни производства за накърняване престижа на
съдебната власт и за нарушаване на правилата на професионалната етика.
Преобладават
нарушения, изразяващи се в неизпълнение или забавяне на изпълнението на
служебните задължения, нарушение на правилата на
професионалната етика или уронващи престижа на съдебната власт.
Комисията по изпълнение на мерките за
организацията на работата по делата от особено обществен интерес е
отбелязала, че административните ръководители не познават детайлно
тази работа.
При разискванията членът на ВСС Анелия Мингова посочи, че не е съгласна един проблем да засенчи всичко, което ВСС е направил и да го омаловажи.
Отново се появиха критики към ВСС по възможността му да управлява, посочи тя и допълни, че за първи път от години насам има ритмичност в насрочването на делата.
Като положително тя определи и приемането на етичен кодекс и поиска депутатите да анализират и оценят дейността на ВСС и да подкрепят работата му. Ние сме за всякакви промени, включително и конституционни, добави Мингова. Според нея делигитимацията на съвета допълнително би делигитимирала съдебната власт, а от там и държавната власт като цяло.
Въпросът с недоверието към ВСС е изключително тежък, каза обаче колетата на Михайлова Иван Костов, съпредседател на Синята коалиция. Според него случващото се в съдебната система е една от основните причини България да спре по средата на пътя за Шенген.
Според Костов в момента ръководството на съдебната система е в тежка морална криза. Хората в този съвет са загубили представа къде се намират, каза председателят на ДСБ.
Парламентът прие днес и обобщения годишен доклад за прилагането на закона и за
дейността на Прокуратурата и на разследващите органи през 2010 г.
Повечето от депутатите смятат, че трябва да има промени в наказателното законодателство. Дела от особен обществен интерес представляват само 6,8% от всички производства, но са определящи за доверието на обществото към съдебната система, отчитат от прокуратурата.
Образувани са били 243 дела срещу служители на МВР, от които 72 - за полицейско насилие. Прокуратурата предлага промяна на подсъдността на тези престъпления и те да се разглеждат от военноокръжните прокуратури.
Има тенденция на увеличение на исканията за използване на специални разузнавателни средства (СРС), а само 6,3% от делата за тежки престъпления е делът на производствата, по които са приложени.
Исканията за прилагане на СРС бележат ръст от 31,4% спрямо 2009 г. В тази връзка са необходими законодателни промени за прецизиране основанията за тяхното използване, за завишаване контрола върху унищожаването им, ако те не могат да се използват в наказателното производство, посочи пред депутатите главният прокурор Борис Велчев.
Димитър Лазаров от ГЕРБ каза, че много се притеснява, когато магистратите решават делата само по вътрешно убеждение и оставят настрана фактите и доказателствата по делото. Според него трябва депутатите да обсъдят мерки за реформи, а не само да правят оценки.
Има
опасност в един момент българските съдии да прегреят заради свръхзаетостта си,
каза пред депутатите председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лазар Груев при обсъждането на годишния доклад за дейността на съдилищата през миналата година.
Груев отбеляза, че изключително нараства броят на делата, а в същото време кадровият потенциал в съдилищата се запазва.
Той даде пример с 26-процентното нарастване за миналата година спрямо предходната на решените дела в тримесечен срок.
Във ВКС за една година е имало близо 20 000 дела. През миналата година за пръв път ВКС е успял да постанови повече от 10 тълкувателни решения, като средният им брой за предходни години е бил 2-3.
В доклада за дейността на съдилищата през миналата година се посочва, че най-голямото увеличение на броя на делата е при районните съдилища и най-вече при районните съдилища към областните центрове.
В доклада се отчита, че е необходимо ускоряване на конкурсните процедури за съдии.
Делата за разглеждане във всички съдилища (без ВКС) през 2010 г. са били 677 410, което е с 15,24% повече в сравнение с 2009 г. Приключените дела са 575 473, увеличението спрямо 2009 г. е 17,15%.
Мирно и тихо приеха отчета на съдебната система за 2010 г.
Народното събрание прие годишнитe доклади за 2010 г. за дейността на Висшия съдебен съвет, на съдилищата и на прокуратурата
29 юни 2011, 15:39
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!