Позицията на България пред ЕК е, че замените са престъпление във връзка с националното законодателство, за което има повдигнати обвинения на длъжностни лица.
Това заяви министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов, след като представи очертаването на земеделски земи в Интегрираната система за администриране и контрол, информират от МЗХ.
Министерство на земеделието и храните е готово с позицията за замените на горите и тя ще бъде изпратена на Главна дирекция "Конкуренция" в ЕК.
Ние ще отстояваме, че замените не са нерегламентирана държавна помощ, за да не бъде наложена санкция на страната ни, подчерта министър Найденов.
Един от основните аргументи е, че в повечето случаи възползвалите се от замените, не са правили промени в предназначението на имотите.
По този начин не са нарушени принципите на конкурентност и влияние върху пазара.
От над 300 заменени имота през 2007 г. е направена промяна в предназначението само на осем имота, а през 2008 година - едва на четири имота, посочи още министърът.
Той обяви няколко възможни варианта след изпращането на позицията в Брюксел.
Главна дирекция "Конкуренция" може да прекрати преписката срещу България. Вторият вариант е, Главна дирекция "Конкуренция" да повдигне обвинения и да предаде случая на Европейската комисия.
Ако ЕК се произнесе в ущърб на България, можем да обжалваме в Страсбург.
Министър Найденов обяви, че по данни на неправителствени организации щетите от замените възлизат на над 3 млрд. лв. и са най-голямото престъпление в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!