Бившият премиер Сергей Станишев съобщи на излизане от Националната следствена служба (НСлС), че му е било повдигнато обвинение.
Той обаче не уточни по кой текст от Наказателния кодекс е повдигнатото обвинение.
Бившият премиер бе в НСлС по-малко от час, мярка за неотклонение не му е налагана.
Пред журналисти на излизане Станишев коментира, че никога не се е съмнявал, че това ще се случи.
Той определи обвинението като политическа поръчка и каза, че целяло да се отвлече вниманието на обществото.
От прокуратурата уточниха, че Станишев е
обвинен за загубването на седем секретни доклада
Става въпрос за три документа от ДАНС, два от МВР, един от министъра на отбраната и един от НАТО.
Всички те съдържали информация, представляваща държавна тайна, установили две експертизи.
Документите са били връчени на Станишев лично и срещу подпис, а според прокуратурата престъплението е извършено в периода от 4 ноември 2005 г. до 10 септември 2009 г.
Обвинението предлага Станишев
да бъде освободен от наказателна отговорност
и да му бъде наложена само глоба.
Досъдебното производство по случая бе образувано в края на ноември 2009 г.
Месец преди това премиерът Бойко Борисов съобщи, че секретен доклад на ДАНС, който е бил предоставен на бившия премиер Сергей Станишев и е съдържал имена на лица и групи, които са пречели на работата на министерства и държавни институции, е бил изнесен от бившия премиер неправомерно от Министерски съвет.
В хода на разследването са проведени разпити на около 10 свидетели. Назначени и приложени са две експертизи: графологична и оценително-информационна.
За престъплението, по чл.358 ал.1НК, законът предвижда наказание "лишаване от свобода" до две години или пробация.
Станишев е неосъждан, т. е. налице са основанията на чл. 78А НК и има възможност той да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание.
Следствието и прокуратурата действат под огромен политически натиск,
коментира Станишев и отбеляза, че разследващите работели по двоен стандарт.
Той посочи, че преди половин година от "Коалиция за България" са изпратили сигнали срещу министъра на финансите Симеон Дянков, който по думите му съзнателно разгласил секретно споразумение между правителството и БНБ, свързано със стабилността на банковата система.
Дянков е излъгал, че е декласифицирал документа, защото той се появил в секретната секция в парламента, каза Станишев.
По думите му сегашният министър-председател давал указания какво трябва да се случва с различните досъдебни производства.
Ще държа делото срещу мен да бъде открито, за да се разбере каква е тази държавна тайна, заяви Станишев.
Според него е нелепо бивш премиер да бъде съден като деловодител на секретно деловодство.
Никой няма да ми запуши устата да говоря това, което мисля и да изразявам несъгласие с политиката на този кабинет, защото тя води страната към финансов срив и хората - към
просешка тояга, каза Станишев.
Той изразил недоумение пред следователя как за четири години не е бил сигнализиран, че липсва и един документ, а това се случва в последните 10 дни преди изтичането на мандата му.
Станишев припомни, че в началото на 90-те години на миналия век, по думите му отново заради политическа поръчка, баща му е станал подсъдим по т. нар. дело номер 3. Онова правителство си отиде, ще си отиде и това, заяви Сергей Станишев.
Димитър Станишев, покойният баща на Сергей Станишев, беше секретар на ЦК на БКП, отговарящ за международните връзки на партията.
През 1992 г. тогавашният главен прокурор Иван Татарчев повдига обвинения срещу 22-ма души от бившата комунистическа номенклатура по т.нар. Дело номер 3 - за незаконно финансиране на братски комунистически партии и режими в развиващите се страни. Сред обвиняемите бе и Димитър Станишев, обвинен за присвояване на 21 млн. долара. До присъди по делото обаче не се стигна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!