Нека да погледнем истината в очите, в страната има корумпирани съдии, каза посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик след среща с главния прокурор Борис Велчев.
Над Висшия съдебен съвет (ВСС) все още виси облакът "Красьо Черния", нали разбирате - това е облакът, който виси над българската съдебна система, каза още посланикът.
Той се обърна към премиера Бойко Борисов и министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов като посочи, че те са хората, които трябва да се справят с този проблем.
"Вие трябва да се справите и да обърнете внимание на тази проблеми. Трябва да имате визия, за да ги решите, защото светът ви наблюдава", бяха думите на Уорлик към Борисов и Цветанов.
Същото послание той отправи и към опозицията, заедно с препоръката не само да критикува, а да поема отговорност, защото става дума за нашата страна.
"Светът ви наблюдава“, подчерта отново американският посланик.
Той не пожела да съобщи подробности за разговора му с главния прокурор Борис Велчев и отказа да отговаря на журналистически въпроси.
Мнението на посланика съвпада изцяло с моето мнение,
коментира председателят на Върховният административен съд (ВАС) Константин Пенчев.
"Говоря като човек, който го боли, който е виждал как системата умишлено се съсипва. Може да съм дал мои идеи, но не мога да кажа какво да се направи - има управляващо мнозинство", коментира той.
Пенчев се върна назад във времето и припомни кога точно в България започна да се говори за корумпирани магистрати - когато ЕК ни каза, че те смятат, че правосъдието ни не е ефективно и когато ОЛАФ написа доклад и когато един друг посланик каза, че по едно дело не може да има оправдателна присъда.
Темата е много сложна и сериозна, изтъкна още председателят на ВАС.
Джеймс Уорлик, който е в България от януари т.г.,
неднократно е засягал в изявленията си българската съдебна система
През февруари със специално съобщение той приветства арестите по операция "Октопод". САЩ поздравяват правоохранителните служби за смелите и професионални действия в задържането на някои от най-известните в България лица, заподозрени в криминална дейност, заяви тогава той.
В интервю за БНТ в средата на февруари Джеймс Уорлик коментира, че макар да е у нас само от няколко седмици, знае, че на българските граждани им е омръзнало да няма върховенство на закона.
През март той похвали правителството, като каза, че е предприело забележителни стъпки по отношение на борбата с организираната престъпност и корупцията.
Трябва да се намери баланс между справедливия процес и човешките права на подсъдимите, а за това са необходими законодателни промени, посочи посланикът тогава. И допълни: "След това съдебната система трябва да поеме своите отговорности, за да осигури справедливостта и да има осъдителни присъди за виновните".
На 13 април, дни след като президентът Георги Първанов наложи отлагателно вето върху промените в НПК, Джеймс Уорлик и посланикът на Испания - ротационен председател на ЕС, Хорхе Фуентес се обявиха за максимално бързо приемане на промените в НПК.
На 7 април американският посланик посочи пред журналисти, че е видно, че българските власти поставят ударение на спазването на закона и доказателство за това са арестите в последно време.
Смятам, че българският народ има интерес да види, че се раздава правосъдие, каза той и допълни, че е важно "хората да получат уверения, че е спазен законът - тези, които са виновни да бъдат в затвора, а тези, които са невинни - да бъдат свободни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!