От проверените общо 1470 обекта около 52 язовира в страната 748 са незаконни.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев на пресконференция в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) по повод резултатите от съвместните проверки на значимите язовири.
Проверени са 52 язовира от общо 53. Единственият непроверен язовир е "Карагьол", заради трудния достъп при зимни условия до него.
След извършените проверки са издадени 243 забрани за ползване и 43 заповеди за спиране на строителството.
Най-големите нарушения са около язовир "Ивайловград" — от 195 проверени обекта там 169 са незаконни и за тях ще бъдат издадени заповеди за премахване.
На второ място е язовир "Кърджали" —със 130 незаконни обекта от общо 159, а на трето е язовир "Искър"—от 329 обекта 103 са незаконни.
Министър Плевнелиев отбеляза, че до април ще се даде възможност на собствениците да предоставят документи за законност на строителството. Възможно е, ако се предоставят такива документи, част от обектите със заповед за събаряне да бъдат намалени.
През май ще се направи финално обобщение и на тази база ще се издадат актове за събаряне.
Проверка на ДНСК е установила, че има постройки в самите чашки на язовирите
Тези обекти обаче не могат да бъдат съборени, тъй като се оказват законни, каза инж. Милка Гечева – ръководител на ДНСК, цитирана от Агенция "Фокус".
Инж. Гечева обясни, че по язовирите има строежи, които са в нарушение на Закона за водите и на Закона за опазване на околната среда.
Тези обекти обаче не могат да бъдат съборени, тъй като по смисъла на Закона за устройство на териториите те не са незаконни.
Много сериозен проблем е липсата на учредени или изградени санитарно-охранителни зони на девет язовира, предназначени за питейно-битови нужди, каза министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Сред тях са язовирите "Камчия", "Ясна поляна", "Ястребино", "Асеновец", "Белмекен", "Георги Трайков", "Дяково" и "Кокаляне", като при някои от тях са предприети процедури за изграждане на такива зони.
Нерегламентираните сметища около язовирите и в чашите на язовирите е друго установено при проверката нарушение.
Констатирани са 33 такива случая, като на кметовете на съответните общини - Сунгурларе, Поморие, Дългопол, Твърдица, Павел баня, Гурково, Върбица и Сухиндол, са дадени предписания за почистване на замърсените площи.
Установени са и 18 нерегламенитрани изпускания на непречистени отпадъчни води в язовирите, за което са съставени актове, наложени са глоби и са издадени предписания. Констатирани са 19 нерегламентирани водовземания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!