Със затвор от една до три години и глоба между 5000 и 15 хил. лева ще се наказва вече жестокостта към животните.
Това постановяват приети днес от правителството промени в Наказателния кодекс, с които тя се инкриминира.
Измененията удовлетворяват много български граждани и организации за защита правата на животните у нас, които протестираха с такова искане след потресаващия случай с кучето Мима, на което неизвестен извършител отряза и четирите крака.
Наказанието е в сила за всеки, който умишлено умъртви или причини тежко трайно увреждане на животно, обяви министърът на земеделието и храните Мирослав
Найденов на пресконференция след заседанието на кабинета.
Престоят зад решетките може да бъде удължен от до пет години, а глобата - от 10 до 30 хил. лева, ако престъплението е извършено по особено жесток или мъчителен начин, повторно или в присъствието на малолетни или непълнолетни лица.
Министър Найденов предположи, че в парламента размерът на наказанието може да бъде намален, но по думите му всички са единодушни, че насилието над животни трябва да бъде инкриминирано.
В отговор на въпрос той уточни, че в нормативните документи се прави разграничение с евтаназията на животни, която се прилага от лекар и по лекарско предписание.
Приспиването на животни е записано в Закона за ветеринарно-медицинската дейност и в Закона за защита на животните и се прилага само тогава, когато няма друга възможност да се спестят страданията на животното.
Ако тези условия обаче не са изпълнени, става дума за умишлено убийство, подчерта Найденов.
По различен начин обаче ще се тълкува законът, ако например куче нападне човек и бъде умъртвено заради агресията.
Що се отнася до ритуалното и традиционно клане на селскостопански животни, предвидени за храна, това трябва да става по хуманен начин, но не се отнася към промените в НК. Същото важи и за лова на дивеч.
Едва ли някой може да бъде подведен под отговорност за това, че си е заклал прасето, става въпрос за умишлени издевателства над животни, успокои министърът.
Упражняването на насилие над животни е неприемливо в едно демократично общество, посочва в мотивите си правителството.
"Инкриминирането на проявите на особена жестокост е необходимо предвид на повишаването на демонстративните случаи на насилие върху животни, които в редица случаи водят до трайни и често необратими последици за тях.
Установените към момента административни наказания в Закона за защита на животните не отговарят на тежестта на извършените нарушения и не осигуряват в достатъчна степен превенция срещу извършените деяния", се посочва в съобщението.
Победа за Мима: Насилието вече се наказва
Едва ли някой може да бъде подведен под отговорност за това, че си е заклал прасето, става въпрос за умишлени издевателства над животни, успокои министърът
21 април 2010, 16:07
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!