Пловдивският окръжен съд увеличи присъдата на 28-годишния Кирил Рашков на три години затвор при първоначален общ режим режим, съобщиха от пресслужбата на съда.
Мотивите на съда са, че част от доказателствата сочат не само закана, а опит за убийство, което се наказва по-тежко от закона.
На първа инстанция през ноември 2011 г. Асеновградският районен съд го осъди на осем месеца лишаване от свобода.
Пловдивският окръжен съд увеличи и размера на присъдения в полза на Веселин Христов граждански иск за неимуществени вреди - от 2000 лв. на 4000 лева.
Рашков - внук беше признат за виновен от Асеновградския районен съд в това, че на 23 септември 2011 г. в с. Катуница се е заканил с убийство на Веселин Христов и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му - престъпление по чл. 144, ал.3, НК.
Окръжният съд счита, че при правилно установената фактическа обстановка по делото, Асеновградският районен съд е направил неправилния извод, че деянието осъществява състава на престъплението, посочено в обвинителния акт - закана за убийство по чл. 144 ал. 3 във вр. с ал. 1 от НК.
Думите и действията на подсъдимия Рашков, отправени към пострадалия Веселин Христов са били: "Ще те убия гяур, ще те разпоря и ще ти отрежа главата".
"Подсъдимият вербално многократно е изразил намерение "да убие, разпори" пострадалия Христов, като наред с това е извършвал действия, замахвайки многократно към тялото на пострадалия, със средство, годно да предизвика значителни увреждания - сабя с дължина на острието около 60 см, от близко разстояние (около 2 метра).
Не е могъл да го нарани поради адекватните реакции на Христов, първоначално, а след това и поради намеса на трети лица (Петрови) и куче, застанали между извършител и жертва.
Тези действия сочат, че намерението му не просто е било да възбуди у пострадалия Христов основателен страх, че ще посегне на живота му.
Деянието граничи с правните характеристики на престъплението, визирано в чл. 115 във вр с чл. 18 ал. 1 от НК - опит за убийство.
Въпреки тази констатацията, съдът не може да ангажира наказателната отговорност на дееца съобразно по-тежка правна квалификация. Липсва обвинение за извършен опит за убийство. Обвинението е за закана с убийство и по това обвинение съдът има право да осъди подсъдимия", се посочва в мотивите на съда.
Установените доказателства за евентуално по-тежко наказуемо престъпление имат стойност само като отежняващо отговорността на подсъдимия Рашков обстоятелство, посочват още от съда.
Като отежняващо отговорността му обстоятелство съдът приема и ситуацията, при която е извършено престъплението - подсъдимият Рашков е действал с ясното съзнание, че е съпровождан от множество лица (в 10-ина коли), които са следвали неговия автомобил, наред с него са възпрепятствали нормалното придвижване на автомобила на пострадалия, излезлите от автомобилите лица също са отправяли застрашителни послания не само към пострадалия, но и към другите намиращи се там свидетели, размахвали са брадви и ножове.
"Общественият ред е бил демонстративно нарушен. Този факт е бил добре известен на подсъдимия, който в тази именно обстановка е реализирал собствените си действия. Създадено е било усещане за страх от случващото се у присъстващите на мястото на инцидента свидетели, не само у пострадалия.
Налице е една по-висока от обичайната обществена укоримост на деянието.С оглед преживения страх от пострадалия при реализирано спрямо него нападение, целящо да го лиши от живот, съдът увеличи размера на гражданския иск от 2000 лв. на 4000 лв.4, пише в съобщението на съда.
За справедливо съдът е приел наказание четири години и шест месеца лишаване от свобода. Тъй като делото е разгледано по реда на съкратеното съдебно следствие, съдът е намалил това наказание с 1/3.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!