Четирима са кандидатите да оглавят бъдещите специализирани съд и прокуратура.
Това са Росен Русев, Станимир Миров, Борислав Сарафов и Светлозар Костов, съобщи БНР.
Срокът за подаване на документи за ръководния пост в четирите новосъздадени структури изтече вчера.
Росен Русев се цели към Апелативния наказателен съд. В момента той е и.д. на окръжния съд в Хасково и за всеки случай е дублирал документи за титуляр на този пост.
Сигнал срещу него беше проверяван от Инспектората на Висшия съдебен съвет. Именно Русев осъди на 17 години затвор черногореца Будимир Куйович.
За първоинстанционния специализиран съд кандидат е съдията от Софийския районен съд Станимир Миров.
Той преди време глоби с хиляда лева Андрей Райчев за обида към Волен Сидеров. Гледал е и едно от делата срещу Боби Цанков. Двамата са завършили право в СУ.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура Борислав Сарафов е кандидат за ръководител на Апелативната специализирана прокуратура, а колегата му от бургаската окръжна прокуратура Светозар Костов на първоинстанционната.
Двамата имат дипломи от Висшия институт на МВР. Борислав Сарафов прояви особена медийна активност около разследването за смъртта на Боби Цанков и по делото срещу братя Галеви, а Светозар Костов, който беше наказан от Висшия съдебен съвет заради снимка, по повод, на която обяснява, че е вързал кънките на Максим Ставийски, от 16 месеца работи по делото "Октопод".
Състезание с един кандидат изглежда да е изборът за ръководители на четирите спец. структури освен ако по пощата не дойдат още документи.
Междувременно днес правосъдният министър Маргарита Попова съобщи за идеята си за
създаване на "страсбургски съд" в България,
които да присъжда същите обезщетения, които така или иначе получават недоволните от българското правосъдие в Страсбург.
Създаваме административен орган с фонд към него, в който да се жалват тези, които са недоволни, вместо да отива направо в Страсбург, заяви Маргарита Попова.
Чрез създаването на орган за обезщетяване на жалби за бавно правосъдие в България, ние няма да спрем плащанията, поясни министър Попова.
Ако този орган заработи догодина на хората ще им бъде по-лесно тук да депозират неудовлетвореността си, каза още министърът на правосъдието.
Решенията за размера на обезщетенията трябва да станат прозрачни, Страсбург трябва да ги предостави, за да ги разгледаме и ние, и да можем да ги прилагаме, добави министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!