Президентът Росен Плевнелиев проведе поредица от срещи с ръководители в съдебната власт в изпълнение с поетия от него ангажимент да следи отблизо хода на реформата в съдебната система.
Държавният глава разговаря последователно с председателя на Върховния административен и касационен съд (ВКС) Лазар Груев, председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев и с главния прокурор Борис Велчев.
Ветото върху закона за съдебната власт трябва да бъде повод Народното събрание да приеме работещ модел, който устойчиво да гарантира кариерното развитие на магистратите. Това каза в отговор на въпрос председателят на ВКС Лазар Груев след срещата си с президента.
Груев посочи, че на срещата е била коментирана темата за ветото като повод да се обсъдят от всички страни проблемите, които са го предизвикали. Груев каза, че ще участва в дискусиите с нагласата, че
работата на който и да е магистрат във ВСС не трябва да е спирачка за неговото развитие, а да бъде етап от развитието му.
Трябва да обсъдим и да достигнем до консенсус за това по какъв начин и какъв етап да бъде от неговото развитие, защото в противен случай сме изправени пред риска да не случим на мотивирани и хора, които да искат да работят, каза председателят на ВКС.
Според Груев опитът от изминалите над 20 години е показал, че много често отделните мнозинства започват промени най-вече в съдебната власт и в кадровото й обезпечаване, а това пречи на устойчивото развитие на институциите и на тяхната спокойна работа.
В отговор на въпрос за предстоящия доклад на ЕК за България Груев каза, че на срещата е било отбелязано, че този доклад е изключително важен, защото
ще отразява петгодишния период от приемането на страната в ЕС досега.
Груев е изразил надеждата, че в доклада европейските ни партньори ще отчетат действително свършеното за тези пет години в съдилищата, защото по думите му това би било честното към магистратите.
Груев коментира още в отговор на въпрос за ефекта на оправдателните присъди върху доклада, че общият процент на оправдателните присъди в България е 3%. Проблемът с една или две оправдателни присъди не може да бъде проблем сам по себе си, проблемите на съдебната власт и на съдилищата са много по-различни, защото ако доведем нещата до абсурд и в България няма нито една оправдателна присъда, тогава какво ще правим, посочи Груев.
Според председателя на ВАС Георги Колев трябва да се въведат по-различни правила за кариерно израстване на магистратите
от сегашните и затова не би следвало да се провежда изпит.
Становището ми е, че не би следвало да се провежда един изпит, подобен на кандидатстудентския, все пак когато става въпрос за кандидатстване във висшите нива по-логично е работата на колегите да бъде преценявана на база на решенията, които са взимали до настоящия момент, каза Колев.
На срещата с президента са били обсъдени текущи проблеми, свързани с избора на следващия ВСС, и доколко е налице прозрачна процедура, каквато според Колев е гарантирана с настоящия закон за съдебната власт, приет от НС.
В отговор на въпрос за оправдателната присъда по делото срещу бившия изпълнителен директор на "Топлофикация" Валентин Димитров, по което Колев произнесе осъдителна присъда, председателят на ВАС коментира, че становището му е същото, което е било и към момента на излагане на мотивите и присъдата. Колев каза, че няма да коментира решението на Софийския апелативен съд.
Главният прокурор Борис Велчев каза, че на срещата му с президента е било посочено, че
близките месеци ще бъдат решаващи за това да се реши съдбата на Механизма за сътрудничество и оценка.
Той призна, че през годините за него е останала тайна механизма, по който ЕК е избирала дела, които да контролира.
"Много ми се иска, каквото и да се случи с механизма, в него да има една яснота какъв тип дела ще бъдат следени", каза главният прокурор. Той посочи, че миналата година прокурорите в страната са работили по 260 хил. досъдебни производства и по над 350 хил. предварителни проверки.
"Направете сметка за този огромен брой работа, част от който се извършва паралелно с разследващите органи. Колкото и да сме критични към разследващите органи и прокуратурата, много ми се иска тази критичност да бъде обективна и пречупена през призмата на възможностите", каза Борис Велчев.
Винаги, във всяко едно общество, във всяка една държава, има едни 15-20 дела, по които се очакват проблеми, ако по тях ще оценяваме другите 260 хил., по които се работи системно, това ми се струва леко несправедливо, заяви главният прокурор.
В отговор на въпрос Велчев коментира още, че оправдателните присъди са белег за демократичност на всяко цивилизовано общество. Не съм сигурен, но мисля, че оправдателни присъди нямаше в Либия при Кадафи, посочи той.
Велчев каза още, че осъдителните присъди в България като процент са доста повече, отколкото във всяка друга европейска държава.
Според него президентът е оценил направеното от прокуратурата и е бил достатъчно критичен във всички сфери, в които смята, че има още какво да се направи.
В петък Плевнелиев ще разговаря
с представляващия Висшия съдебен съвет Анелия Мингова и с главния инспектор на Инспектората към ВСС Анна Караиванова.
След срещите стана ясно, че Плевнелиев ще организира дебат за приоритетите в съдебната система, след като бъде публикуван годишният доклад на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!