12-членна комисия от членове на Висшия съдебен съвет, които са били съдии, ще проверява Софийския градски съд. ВСС взе това решение след продължила 5 часа дискусия по повод писма на съдии от столични съдилища с искания за оставка на председателя на СГС Владимира Янева и двама нейни заместници, и за задълбочена проверка в Софийския градски съд.
ВСС вече започна проверка в СГС, която трябва да завърши до края на месеца.
Съдиите от СГС все още настояват за оставка на ръководството на съда, каза пред журналисти съдия Весислава Иванова, която бе изслушана от ВСС, заедно с още нейни колеги.
Разпределението на делата, равномерната натовареност, качеството на работната среда и атмосфера, гарантиране на независимостта, командироването на съдиите и гарантирането на безпристрастен съд, са част от проблемите, които съществуват, посочи Иванова.
Атмосферата в съда не е добра не отскоро, не след писането на писмата, а след избора на Владимира Янева за председател на съда, допълни колегата й Атанас Атанасов. Той разказа за случаи, при които при председателя на съда Владимира Янева влизат лица, които не са от съда без проблем, а самите съдии нямат такъв достъп.
"Няма значение дали ще се констатират нарушения или ще се образува дисциплинарно производство. Въпрос на елементарна чувствителност е. Във всяка държава след всичко, което се изнесе и след тези коментари, няма ръководител, който да иска да остане", коментира Иванова.
Тя обясни, че
съдиите се срамуват да кажат, че работят в СГС, защото институцията се е превърнала в неприятен символ на корупция.
Вече има здравословен, обществен и съвършено легитимен натиск, обобщи Иванова.
Да работиш в търговското отделение е леко споделен срам. Всички скандални дела са концентрирани в десет на сто от съдиите в отделението. Какъвто и акт да се постанови остава усещането, че всеки съдия е решил делото в интерес на едната или другата страна, обясниха съдии от отделението.
Съдия Десислава Попколева разказа за случай, при който била на среща със свой колега при зам.-председателя на съда Богдана Желявска. Първите 10 минути преминали в крясъци, а редовите съдии били посрещнати враждебно.
Колегата й от СРС и доскорошен председател на Съюза на съдиите в България Таня Маринова заяви, че съдиите ще бъдат още по-доволни, че действително се търси решение на проблемите,които бяха изнесени. Бездействието вече е непоносимо - както това на ръководството на СГС, така и това на ВСС, посочи още Таня Маринова.
По време на дискусията имаше предложение от члена на ВСС Галина Карагьозова да бъде образувано дисциплинарно производство срещу председателя на СГС Владимира Янева и заместниците й Петя Крънчева и Богдана Желявска. Прието беше обаче предложението да бъде създадена комисия, която да прави проверка в СГС и в нея да влязат всички съдии, които са членове на ВСС.
Висшият съдебен съвет изслуша и правосъдния министър Христо Иванов
по повод интервю, в което той каза, че има сигнали за предрешеност на избора за председател на ВКС.
Създава се усещане, че се върши нещо нередно. И такова впечатление остава у обществото, посочи членът на ВСС Ясен Тодоров.
Има натрупване на обстоятелства, отговори Христо Иванов и припомни, че имало много голямо забавяне между първата и втората процедура по избора. Министърът напомни и думи на двама други членове на ВСС - Милка Итова, че се "търси подходящ кандидат" и на Георги Колев - че единият от участниците в надпреварата - Лозан Панов, е "прагматичен кандидат".
Бързането да се обяви процедура може да се тълкува в посока да има само един кандидат, отговори на свой ред Милка Итова.
Колегата й Михаил Кожарев смята, че е необходима обща позиция - на съвета и министъра - и така да се работи за реформирането на системата. Кожарев зададе въпрос какво би се случило, ако сега отново няма избор и се усъмни, че това може и да е сценарий допълнително да се бламира ВСС. Съмненията на Кожарев стигнаха дотам да предположи, че може би се търси търси удобен състав на ВСС, който да избере председател на ВАС измежду лидерите на Реформаторския блок.
Христо Иванов му отговори, като припомни няколко свои изказвания, с които ясно изразява позиция, че предсрочно прекратяване на мандата ще е вредно. Тази тема доминира целия разговор. Очевидно това е част от атмосферата за вземане на решения, продължи правосъдният министър.
Друг член на съвета - Галя Георгиева, даде на министъра на правосъдието папка с историческа справка за това как са протекли процедурите за избор на предишния председател на ВКС и сегашния на ВАС. Именно те били непрозрачни по думите й. Очевидно нямате практически опит, това са неща, които биха Ви били полезни,
обърна се Галя Георгиева към Христо Иванов.
Той обаче й върна папката и й каза, че още преди години е работил по тези въпроси и дори е автор на текстове по темата.
Калин Калпакчиев поиска да се спре с търсенето на конспирации. Насаждането на такива теории според него било пропаганда. Димитър Узунов на свой ред помоли министъра да бъде по-внимателен в изказа си. Иначе оставало усещането, че единият от кандидатите за поста председател на ВКС е излишен.
След заседанието правосъдният министър Христо Иванов изрази надежда, че ВСС прави важна крачка и се учи на бърз рефлекс при реагиране на проблеми. Дали дискусията днес е била ползотворна, според Христо Иванов, ще стане ясно с гласуването на 29 януари.
Необходим ни е мотивиран избор, каза още правосъдният министър и отговори, че няма нищо лошо в това, че днес е обяснил на членовете на Съвета свои думи от миналата година.
Според Христо Иванов обаче, натрупването на обстоятелства, които дават сигнал, че изборът на съдия номер 1 е отчасти предизвестен, все още е факт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!