Димитров, който оглавяваше резерва от септември 2005 до юни 2006 г., и бившата главна счетоводителка на фонда Красимира Борисова са подсъдими за безстопанственост, проявена през 2005 г.
Според прокуратурата от сключени сделки за горива за държавата са настъпили вреди за около 120 млн. лева. Самата Борисова бе оправдана.
Срещу шефа й бяха повдигнати девет обвинения: пет за престъпления по служба, две - за безстопанственост, и две - за неизгодни сделки. По две от тях - за престъпление по служба и неизгодна сделка, той получи присъди.
Според съда Димитров е променил клауза в договора за начина на превоз на горивото, заменяйки го от жп цистерни на автоцистерни.
Бившия ръководител ще лежи зад решетките за това, че горивата са били платени през декември, поради което е била начислена лихва.
Димитър Димитров заяви в съда, че не разбира за какво точно е осъден, и смята да обжалва решението. Той бе категоричен, че няма да влезе в затвора и че по-горната инстанция ще го оправдае.
След произнасянето на присъдата той повтори, че бившият премиер Сергей Станишев е виновен, тъй като той е сключил договора за присъединяване на България към ЕС, а самият Димитров е трябвало да изпълни клауза по него и да бъде затворена глава "Енергетика".
Не съм предполагал, че в Министерския съвет е имало такова безхаберие по това време и че обещаните пари за горивото за резерва е нямало да бъдат осигурени, заяви генералът от резерва, според когото "Станишев е за затвора".
Прокурорът по делото Станимир Димитров отбеляза, че по идентични случаи днес са били произнесени различни присъди, визирайки главната счетоводителка Красимира Димитрова.
Слушайки оправдателните присъди по различните пунктове на обвинението спрямо нея, тя се разплака в залата.
Срокът, до който може да бъде обжалвана присъдата пред Софийския апелативен съд, е 15 дни.
Първата инстанция прецени, че дотогава няма да променя мярката на Димитър Димитров и той остава на свобода с "парична гаранция".
Димитър Димитров бе председател на Държавния резерв от 28 април 2005 г. до 22 юни 2006 г. Министерският съвет го освободи от длъжността с мотив нарушения на бюджетната дисциплина.
Димитров беше назначен на поста само седмица, след като предшественикът му Йовчо Йовчев беше арестуван по обвинение за безстопанственост и престъпление по служба.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!