Висшият съдебен съвет (ВСС) освободи от длъжността му на следовател Делян Пеевски по-малко от месец след като го назначи.
Това стана по молба на Пеевски, тъй като бившият депутат иска отново да се кандидатира за народен представител от ДПС.
Според някои медии той ще води листата на Движението за права и свободи (ДПС) в Пазарджик.
17 от членовете на ВСС гласуваха в полза на молбата на Пеевски, един се обяви против, а трима се въздържаха.
На 14 март Съветът върна Пеевски на работа в следствието, отново по негово искане след разпускането на парламента.
Делян Пеевски почти не е работил като следовател. Той бе назначен в столичното следствие през 2005 г., въпреки че нямаше необходимия юридически стаж.
През 2006 г. обаче той стана заместник-министър на бедствията и авариите в правителството на Тройната коалиция. Пеевски отново стана следовател за една седмица през юли 2009 г. преди да се закълне като народен представител на ДПС в 41-вото Народно събрание.
Заедно с майка си Ирена Кръстева той ръководи редица медии, свързвани и с банкера Цветан Василев. С т.нар. медийна група около Пеевски и Василев са свързани вестниците "Монитор", "Телеграф" и ТВ7.
През 2001 г. Пеевски беше едно от любимите деца и на НДСВ. Нашумя, когато стана съучредител на сдружението "Младежко НДСВ" заедно със сина на говорителката на царското семейство Галя Дичева - Росен.
След време по нареждане на Сакскобургготски от НДСВ се разграничиха от тази организация, но Пеевски вече правеше бурна кариера.
На 21 години стана най-младият член на политически кабинет, когато беше назначен от министър Пламен Петров за парламентарен секретар на неговото транспортно министерство. Този пост му позволи да влезе в борда на директорите на "Пристанище Варна".
Една от първите работи на Пеевски тогава била да поиска от ръководството на пристанището луксозен джип. След само четири месеца беше освободен от борда заради липса на образователен ценз и след големи разправии в Народното събрание за това какви хора могат и трябва да влизат в подобни бордове.
Най-големият скандал, в който той се замеси, беше свързан с приватизацията на зала "Универсиада" и спортния комплекс "Тотошанс" в Златни пясъци. С помощта царския любимец тогавашния спортен министър Васил Иванов-Лучано имотите неочаквано се оказаха апортирани от държавната фирма "Олимпика" ЕАД в смесено дружество, в което участваше частна фирма, свързвана със самия Лучано.
През 2007 г. Пеевски беше уволнен от поста зам.-министър в министерството на държавната политика при бедствия и аварии след грандиозния корупционен скандал между Румен Овчаров и Ангел Александров. По-късно разследването срещу него беше спряно поради липса на доказателства и заради коалиционните си ангажименти премиерът Станишев беше принуден да го възстанови на поста му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!