Министърът на правосъдието Христо Иванов е наредил изключването на Панайот Велков от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици в производства по несъстоятелност по Търговския закон.
Заповедта за това е с днешна дата, съобщи Министерството на правосъдието.
Панайот Велков беше синдик на "Белведере дистрибуция" и "Домейн Менада", заради чието обявяване в несъстоятелност в съдебната система започна скандал.
Френският посланик Кзавие дьо Кабан коментира, че недоумява как дружествата, които са собственост на френска фирма, са обявени за неплатежоспособни. Той се усъмни, че съдия Румяна Ченалова, която ръководеше делото, е или некомпетентна, или корумпирана.
Впоследствие в Софийския градски съд (СГС) започнаха проверки, а Ченалова си направи отвод по делото. След нея отвод си направиха още двама съдии - Пламен Колев и Хайгухи Бодикян.
Допуснато е предварителното й изпълнение, тъй като e от особена важност, както за да се предотвратят непоправими вреди на съответните дружества, на които Велков е назначен за временен синдик, така и за да се обезпечи и гарантира сигурността на участниците в търговския оборот като цяло, се казва в съобщение от ведомството
Проверката на дейността на Панайот Велков е започнала след няколко сигнала до министъра на правосъдието по различни дела.
Служебно министерството е проверило цялостната дейност на синдика по всички пет търговски дела (все в СГС), по които той е бил назначен.
В хода на проверката са констатирани нарушения, допуснати от Панайот Велков като временен синдик, свързани с превишаване на правомощията му, неправомерно сключване на договори за сметка на дружествата-ответници от негова страна, при което те са натоварвани със значителна парична тежест, както и различни действия, с които по същество е затруднявал упражняването на търговската дейност на дружествата.
Констатиран е и случай, при който Панайот Велков неправомерно е разгласил с доклад до съда кореспонденция, водена между дружествата и техните адвокати, която кореспонденция е неприкосновена и се ползва със законова закрила.
По закон временният синдик е длъжен да осъществява правомощията си с грижата на добър търговец, припомнят от ресорното министерство. Целта на обезпечителната процедура е да се запази имуществото на длъжника поне такова, каквото е към момента на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност и да се осуети бъдещото влошаване на финансовото му състояние поради лошо управление, без да се пречи на ответника да упражнява дейността си на търговец, се казва още в прессъобщението.
Министерството на правосъдието започва поетапна проверка на дейността на всички синдици в България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!