Европейският съд по правата на човека в Страсбург отново осъди България за полицейско насилие и неадекватното му разследване за смъртта на Ангел Димитров-Чората. Решението на съда е публикувано на сайта на съда днес.
В днешното си решение по делото "Димитров и други срещу България" Европейският съд по правата на човека в Страсбург обаче обяви, че в случая българската държава е нарушила чл. 2 от ЕКПЧ – право на живот и чл. 3 – забрана за нехуманно и унизително отношение. Решението по този пункт е взето с шест на един гласа. Съдът не приема, че има самостоятелно нарушение на чл. 6§1 (право на справедлив процес), доколкото това е част от нарушенията по чл. 2 и чл. 3 от ЕКПЧ.
Делото беше заведено от сина на Димитров Райчо, от съпругата му Анита Велянова и от родителите му Райчо и Адриана Димитрови. ЕСПЧ счита, че наказателните процедури, предприети от българските власти, не са разяснили всички обстоятелства около отговорността на държавните служители и не са довели до установяването на пълна отговорност за тяхната роля в малтретирането на Димитров и смъртта му. Не се е стигнало и до ефективно прилагане на разпоредбите на българските закони, гарантиращи спазване на правото на живот и правото да не бъдещ подлаган на нечовешко или унизително отношение. Съдът отбелязва с безпокойство, че заключението на Върховния касационен съд, според което петимата полицаи не са извършили никакво нарушение на закона, обхваща без изключение всички действия на полицаите по време на инцидента.
Съдът в Страсбург посочва и липсата на разследване на начина, по който операцията срещу Димитров е била планирана и контролирана.
ЕСПЧ постанови, че до три месеца от датата на издаването на присъдата българската държава трябва да плати на всички ищци 50 000 евро за нанесени неимуществени щети, както и 5000 лева на Анита Велянова и по 6000 лева на родителите на Чората за покриване на разходите по делата в България.
Страната ще трябва да покрие и разходите на ищците по съдебните процедури в Страсбург.
Чората почина на 10 ноември 2005 г. при полицейската операция "Респект" в Благоевград. За убийството му петимата полицаи бяха осъдени на първата инстанция на 18 или 16 години затвор. Върховният касационен съд обаче върна делото за ново разглеждане. През ноември 2010 г. Военно-апелативният съд намали присъдите им наполовина. На 9 март 2011 година върховните магистрати заседаваха за втори път по това дело и на 9 юни петимата бяха оневинени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!