В ърховен административен съд (ВАС) върна делото за уволнението на Камен Ситнилски. Днес петчленен състав на ВАС отмени решението на тричленен състав на ВАС, с което първоинстанционния съд е обявил нищожността на решението на ВАС за налагане на дисциплинарно наказание "дисциплинарно освобождаване от длъжност" на Камен Ситнилски – изборен член на Висшия съдебен състав.
Делото е върнато на друг тричленен състав на ВАС.
Съображението на петчленния състав за това са, че производството пред ВСС срещу Камен Ситнилски е започнало като дисциплинарно по реда на глава 16 от Закона за съдебната власт - "Дисциплинарна отговорност", в който случай за приемане на решение е необходимо мнозинство повече от половината от членовете на ВСС, а не мнозинство повече от 2/3 от членовете на съвета.
Според петчленния състав, първата съдебна инстанция не е изложила мотиви за допуснатото дисциплинарно нарушение от привлеченото към дисциплинарна отговорност лице.
Делото стигна до решаване от петчленен състав на ВАС по протест на прокуратурата. Той е срещу решение на тричленен състав на ВАС от 30 май, с което бе обявено за нищожно решението на ВСС, с което Ситнилски бе дисциплинарно освободен. ВАС реши и да се върне административната преписка на ВСС за продължаване и приключване на производството по дисциплинарно дело. Решението на тричленния състав беше подписано с особеното мнение на съдията докладчик Наталия Марчева.
Скандалът със Ситнилски избухна заради избора му във ВСС от прокурорската квота през есента на 2012 г. Година по-късно, в края на юни 2013 г., в медиите изтекоха СРС от навечерието на този вот. Внушението бе, че зад кулисите са текли договорки тогавашният зам.-лавен прокурор Камен Ситнилски и обвинителят от Пловдив Румен Боев непременно да влязат в съвета, който кадрува магистратите. Записите изобличаваха като основни "заговорници" окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев и апелативния обвинител на Бургас Емил Христов.
След изслушване на всички замесени в скандала от етичната комисия на ВСС на 25 юли 2013 г. шефът Ясен Тодоров и съдиите Галя Георгиева, Димитър Узунов, Каролина Неделчева и Даниела Костова внесоха предложение за образуване на дисциплинарно производство срещу Ситнилски. Мотивът им бе, че станалите публично достояние разговори са създали "основателно възприятие" в обществото за задкулисие, натиск и непочтени договорки.
По предложение на дисциплинарния състав на 26 септември 2013 г. ВСС отстрани Ситнилски за 6 месеца с мотива, че докато е на поста, можел да повлияе на изхода от дисциплинарното дело. Срещу Румен Боев мерки не бяха взети. Самият Камен Ситнилски отрече да е натискал когото и да било, призова прокурорите да защитят своя избор, но не получи подкрепа. В края на 2013 г. той подаде жалба в Европейския съд в Страсбург за нарушена презумпция за невиновност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!