Окръжният съд в Русе призна за виновни двама лекари за причиняване по непредпазливост смъртта на пациент.
Д-р Павел Вълчинов и д-р Иван Лисичков са осъдени съответно на 6 и 3 месеца затвор с 3 години отлагателен срок.
Лекарите не диагностицирали заболяването - перфорирана язва и развит впоследствие перитонит, и не предприели съответните мерки, в резултат на които пациентът би могъл да бъде спасен, реши съдът.
Отхвърлени бяха обаче гражданските искове за обезщетения от по 20 хиляди лева.
Пенсионираният архитект Никола Драганов
е бил приет в неврологично отделение на 14 ноември 2007 г., а на 15-ти е починал заради перфорирана язва и развит впоследствие перитонит.
Историята на този трагичен случай е твърде характерна за обичайната практика във всички български болнични заведения.
В съда бе потвърдено, че мъжът е постъпил в отделението в разрез с всички правила - благодарение на протекциите на позната лекарка, която го настанила там. Без да ходи при личния си лекар и без да мине поне през спешното отделение, което щеше да спести много нерви, а вероятно можеше и да спаси живота му.
Веднага след като го прегледал, дежурният този ден в отделението д-р Вълчинов казал, че човекът не е за тях. Усъмнил, се че става дума за остър хирургичен корем и съвсем естествено поискал консулт с дежурни хирурзи.
След като прегледали болния, хирурзите заявили, че според тях случаят не е спешен, разпоредили да се направят изследвания на пациента и после да ги търсят пак.
Пациентът бил пратен по рентгени и графии, а после оставен в неврологично отделение да чака да се съберат всички резултати.
Междувременно смяната на д-р Вълчинов свършила и той се прибрал у дома, без да говори с лекаря, който поел отделението за нощно дежурство - твърди, че такава била практиката.
Дежурен бил д-р Лисичков. Той разказва ,че дошъл в отделението навреме, потърсил доктора от предишната смяна, но не го намерил. После сестрите го извикали в стаята на Драганов, тъй като човекът припаднал пред вратата на тоалетната.
Лисичков го прегледал, но не се усъмнил за хирургичен проблем, никой не му предал, че има и такава възможност. Говорело се за рак и че на следващия ден човекът трябвало да ходи на преглед при терапевт именно за това.
Затова Лисичков само включил банка плазма, колкото пациентът да се стабилизира до сутринта. А като му свършила смяната, си тръгнал.
И двамата лекари сега не признават, че носят каквато и да е вина за смъртта на архитекта. Но
процесът се превърнал в низ от обвинения, свързани с организацията на работа в болницата,
твърди днес ruseinfo.net.
"И без изследвания, всеки, който различава кон от кокошка, щеше да види, че има остър хирургичен корем и се налага спешна операция. Затова повиках специалисти - все пак аз съм само невролог, то трябваше да кажат какво да се прави.
Но те ми казаха, като си се набутал, ще се оправяш сам. Аз нямаше какво друго да правя - няма как да скъсам документите и да го върна в спешно, нито пък директно да го пратя в хирургия. Преди да си тръгна, видях част от изследванията , но не всички.
Ако бях видял графията на корема, щях да вдигна панаир", казал д-р Вълчинов.
"Никой не ми е предал, че има такива съмнения, нито пък че трябва да осъществя консулт с хирурзи. А и как можех да допусна, че такъв пациент ще бъде в неврологично отделение, че се е случило това, което се е случило през деня.
Това, което стана, ме мотивира да напусна болницата", обяснил д-р Лисичков.
"Говорят се глупости. Явно правят опит да се оневинят. Но защо тези двама лекари не дойдат да разправят тези неща пред нас, пред колегите си. И двамата съм ги наказал още преди да тръгне делото срещу тях, защото са допуснали нарушение в работата си.
Винаги е било задължително единият лекар да предава на другия, винаги е имало правилник за работа, а тези приказки за хирурзите нека ги докажат. Не приемам такива голословни обвинения", възразил болничният шеф д-р Минчо Вичев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!