Нови имена - на още петима магистрати, контактували с с бизнесмена Красимир Георгиев - "Красьо Черния", бяха обявени в началото на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Георгиев е разследван за купуване на гласове за назначения в съдебната система.
Николай Янков Господинов от Окръжния съд Плевен е имал 53 разговора с него.
Съдията от Софийски градски съд Румяна Ченалова е провела 30 разговора и е кандидатствала за председател на Окръжния съд в Стара Загора.
Димитър Кирилов от Районния съд в Плевен е имал 21 разговора и лични срещи с Красимир Георгиев.
Даниел Минов кандидатствал за втори мандат за председател на Великотърновския Окръжен съд е лично се е срещал с бизнесмена.
Прокурорът от Софийска апелативна прокуратура Иван Петров е имал 53 разговора.
Магистратурата трябва да се пречисти,
заяви след обявяването на имената проф. Лазар Груев - председател на Върховния касационeн съд.
Според него в момента магистратите работят в ненормална обстановка.
Скандалът с Красьо Черния ще оздрави съдебната система, заяви също тази сутрин Нели Куцкова, говорител на Съюза на съдиите по телевизия ПРО.БГ.
Според Куцкова скандалът с 27-годишният плевенчанин Красимир Георгиев, вади на показ проблемите с морала, прозрачността и отчетността на съдебната система.
Истината за Красьо, обаче едва ли ще излезе наяве, най-малкото, защото съдържанието на разговорите му с магистратите не е известно – има само разпечатки за тях, каза съдийката.
"Едва ли някога ще разберем кой стои зад този Красьо. Очевидно той е видимата част на нещо и някой, който седи зад кулисите на съдебната система. Надявам се този скандал да има оздравителен ефект върху системата, защото за първи път се поставя остро проблемът за морала, за това на кого разчитат колегите, за да направят кариера.
За честните магистрати вече е срамно да казват какво работят, защото очевидно се разбра, че много от назначенията не зависят от качества, а от тайни връзки с човек, извън съдебната власт.
Позицията на Съюза на съдиите е, че автоматичната подмяна на състава на Висшия съдебен съвет няма да реши проблемите. По-скоро ние предлагаме една широка дискусия за това кой и как се назначава във ВСС и най-вече какви трябва да бъдат наказанията за нелоялните.
Повече прозрачност и отчетност – това е единствената гаранция за качество на съдебната власт“, каза Нели Куцкова.
Според нея може да се мисли и върху промяна в Конституцията, в частта за съдебната власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!