П роблемът не е в софтуера за разпределение на дела, а в кадровото обезпечение на правосъдната система. Дори и супер надежден да е продуктът, на корумпирания съдия все ще му се падне някое дело.
Ние не вярваме на съдиите, не вярваме на техните началници, вярваме, че всички са манипулирани.
Това каза в предаването „Здравей, България“ на Нова ТВ омбудсманът Константин Пенчев в коментар на темата за манипулирането на случайното разпределяне на делата в съда.
Според омбудсмана скандали ще има година след година, щом няма реформа. А реформа, по думите му, означава да се изчисти системата от „метастази, разпространили се от най-ниското до най-високото ниво“.
Пенчев коментира и недоволството на десетки съдии, които поискаха оставката на ръководството си.
„Това, което правят сега съдиите, показва, че системата сама иска да се очисти.
Добре е, че въпросът за оставки се поставя от редови съдии. Добре е, че той не се поставя от една власт на друга власт“, категоричен е той.
„Ръководството няма да подаде оставка. ВСС няма да подаде оставка. И това не е пътят. Метастазите в системата трябва да бъдат прочистени“, повтори омбудсманът.
„Трябва да има реформа, но няма начин. Защото има решение на Конституционния съд, според което
съдебна реформа в България е забранена, т.е. всяко пипане на съдебната система трябва да се случва след свикване на Велико народно събрание“,
изтъкна Пенчев.
Според него никой няма да възроптае открито срещу реформите, но всички ще се оправдаят с Конституцията.
По отношение на отказа на Лозан Панов от надпреварата за ВКС, след като бе блъснат от кола в София, а шофьорът не бе намерен от МВР, омбудсманът каза, че без да е привърженик на конспиративните теории, самият факт, че Панов се отказал за него означава, че има защо.
„Самият факт, че Лозан Панов се отказа от надпреварата за ВКС, не е случаен.
Той се е уплашил и явно има защо“, заключи омбудсманът.
Целия разговор с Константин Пенчев гледайте във видеото.
Висшият съвет трябва да завърши мандата си, за да гарантираме сигурност на следващите, който ще работят в него,
заяви министърът на правосъдието Христо Иванов пред Би Ти Ви.
Той обаче на няколко пъти призова членовете на съвета да покажат действия, че търсят решение на проблема със софтуера за разпределение на делата. Министърът посочи, че е важно да се посочи как ще се гарантира сигурността на разпределение на делата в краткосрочен план.
„За момента от ВСС виждам объркани действия, приличащи на опити за замазване на ситуацията“, поясни Иванов. Министърът повтори тезата си от уикенда, че ако съветът не се заеме с разработването на нов софтуер за разпределение на делата, с това може да се заеме министерския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!