О мбудсманът Константин Пенчев поиска Конституционния съд (КС) да обяви част от Закона за електронните съобщения (ЗЕС) – разпоредбите, свързани с трафичните данни, за противоконституционни, съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.
Преди седмица Съдът на ЕС (СЕС) обяви европейската директива за трафичните данни за невалидна, защото противоречи на Хартата на основните права на ЕС.
бяха аргументирани именно с изискванията на Брюксел, които сега вече отпаднаха.
С въпросните промени в ЗЕС се задължават операторите на обществени електронни съобщителни мрежи (телеком оператори, интернет доставчици) да съхраняват всички данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност, отнасящи се до трафика на съобщенията.
Законът урежда и реда и условията за достъп до тези данни и лицата, които имат право на достъп до тях.
Сега, след като директивата за трафичните данни е отпаднала и Съдът на ЕС е констатирал противоречие с Хартата на основните права, цитираните разпоредби на ЗЕС
противоречат на правото на ЕС и нарушават чл. 5, ал. 4 от Конституцията на Република България,
посочва омбудсманът.
Омбудсманът споделя и виждането на СЕС, че събирането и съхраняването на данни за трафика на абсолютно всички потребители на електронни съобщителни услуги за дълъг период, с цел евентуалното използване на част от тези данни по отношение на ограничен кръг лица, неясно кога, за евентуалното разкриване на престъпления, е непропорционална и неоправдана намеса в правата на гражданите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!