З аявеното от премиера Бойко Борисов намерение за конституционни промени, свързани със съдебната реформа, бе одобрено от омбудсмана Константин Пенчев и председателя на ВКС Лозан Панов.
„От промените в Закона за съдебната власт (ЗСВ) не може да произлезе нищо съществено, затова са нужни промени в Конституцията“, коментира омбудсманът пред журналисти по време на Втория форум за правосъдие и права на човека.
По думите му
трябва да се намери механизъм за изчистване на системата от „туморите“,
тъй като това е по-важно от дебата за продължителността на мандата на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Пенчев описа „туморите“ с примери за магистрати, които изкарвали по няколко мандата на ръководни постове в системата. Той подчерта, че това била т. нар. съдебна номенклатура.
„Не се вълнувам дали има опасност този ВСС да бъде подменен, защото промени само за смяна на състава нямат смисъл. Но той трябва да остане постоянно действащ орган“, посочи Пенчев и допълни, че трябва да има разширяване на правомощията на инспектората към ВСС.
„Ако искаме реформа в дълбочина, няма как това да стане без промяна в Конституцията“,
коментира председателят на ВКС Лозан Панов. Това според него обаче не може да става за сметка на независимостта на съдебната система.
„Една от възможностите е да се намали мандатът на ВСС. Колегите съдии няма да се откъснат от работата си за дълго, няма и да се превърнат в бюрократи“, заяви Панов. Той се обяви за реформа и в юридическото образование, което сега е дистанцирано от практиката. Панов предложи дори да има единен държавен изпит.
Това какви изменения на Конституцията ще бъдат приети от Народното събрание, не зависи от министъра на правосъдието.
Дебатът у нас върви зле, защото не успяваме да се фокусираме върху принципните въпроси,
коментира на свой ред правосъдният министър Христо Иванов след откриването на форума.
Той поясни, че не би се ангажирал да поставя оценка за работата на Висшия съдебен съвет.
„Какъв е проблемът от това, че премиерът е казал нещо?
Той не е папа, за да решава въпросите окончателно.
Живеем в демократично общество, всеки може да има свое мнение“, заяви правосъдният министър във връзка с изказването на премиера, че ВСС работи лошо.
„Би следвало тя да се поставя от тези, които имат представители във ВСС – магистратите и парламента. Именно на база на тези оценки трябва да се взима решение за съдбата за един или друг състав на ВСС.
Механичната смяна на едни членове с други не е индикация за подобряване на ситуацията в страната“,
подчерта Иванов.
По думите му съдебната реформа в България може да бъде извършена само с конкретни действия в правилната посока.
„ВСС не може да бъде сменен с пресконференция. Ако говорим за предсрочно прекратяване на мандата му, това ще стане с решение на Народното събрание, с което се приемат едни или други промени в Конституцията“, допълни министър Иванов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!