О бвинителният акт по делото за взрива в поделението в Челопечене е готов и е внесен в Софийския военен съд вчера, съобщава Военноокръжната прокуратура.
Повдигнати са обвинения на бившите офицери от Българската армия: о.р. майор Мирослав Тошев Митов (командир на поделение 18 250 - Челопечене), о.р. полковник Димитър Недев Петров (началник на щаба на бригада "Логистика"), и о.р. генерал-лейтенант Румен Николов Цоков (заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия по ресурсите).
След завършване на разследването, наблюдаващият прокурор е изготвил обвинителен акт, в който на 240 страници, е описал фактическата обстановка на деянията, извършени от тримата обвиняеми, и е квалифицирал деянията им.
В хода на разследването следователите и наблюдаващите прокурори от Военно-окръжна прокуратура - София са събрали доказателства за извършени от обвиняемите длъжностни престъпления по чл. 387, ал.2, вр. ал.1 от НК. Отговорните длъжностни лица не са изпълнили задълженията си по служба, регламентирани в ръководните документи, във връзка с организацията и контрола по съхранението и унищожаването на бойни припаси в поделение 18 250 - Челопечене.
Допуснали са значителни количества взривни вещества и боеприпаси да не бъдат унищожени и да бъдат неправилно съхранявани на територията на поделението. За извършените престъпления законодателят е предвидил наказания "лишаване от свобода" - от 1 до 8 години, се посочва в съобщението.
На 3 юли 2008 г. рано сутринта мощни взривове разтресоха района около Челопечене. Те продължиха повече от час. Ген. Златан Стойков, тогава началник на Генералния щаб на Българската армия, потвърди, че в складовете на това място се съхраняват стари боеприпаси. Военният обект бил в процес на закриване. В складовете се съхраняваха излишни за Въоръжените сили боеприпаси, които подлежат на утилизация.
Още през октомври 2008 г. Софийската военно-окръжна прокуратура е внесе в съда обвинителен акт срещу майор Мирослав Тошев Митов - началник на поделение 18 250 - Челопечене. Митов бе отстранен от длъжност два дни след взривовете, а военната прокуратура започна разследване за злоупотреби в поделението.
Взривовете и разпространението на ударно-въздушните вълни разрушили поделението и причинили повреди и разрушения на над 2 200 обекта (къщи, училища, стопански сгради) на територията на София и на Столичната голяма община. Установено е, че нанесените щети са на обща стойност около 7,5 млн. лева.
По време на разследването са установени и разпитани над 140 свидетели, назначени са 12 експертизи. Сред които балистична, физико-химични експертизи, технически, оценителни, счетоводни, комплексна и пожаро-взриво-техническа процедура.
Със съдействието на Министерството на отбраната и с участието на чуждестранни военни специалисти е извършено дълбочинно прочистване на поразените райони.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!