А пелативният съд в Пловдив остави в ареста обвиняемите по делото за радикален ислям, които бяха задържани при акцията на 31 март.
Те са обвинени за участие в група, която проповядва антидемократична идеология
(религиозно-екстремистка идеология и изграждане на халифат - престъпления по чл. 109, ал. 2, вр. чл. 108, ал. 1 от НК), и за пропаганда за война - престъпление по чл. 407 НК.
Въпреки доводите на защитата, съдия Христо Пенев се обоснова на експертизите в том 24 от делото, които доказват безспорно, според него, че шестимата са отправяли послания за подкрепа на "Ислямска държава" и подбуждане на война в профилите си в социалната мрежа "Фейсбук".
Йосиф Минчев е посочен от 9 свидетели, включително един анонимен, като лидер на пловдивската група.
Той бил и най-верният човек на Ахмед Муса Ахмед в Пловдив.
Негов заместник, пак по показания на свидетели е Александър Емилов, познат като Банго. Двамата са изнасяли проповеди в Шекер махала. Когато Йосиф Минчев е отсъствал, ръководството е поемал Банго.
Останалите обвиняеми са: Орхан Бързак, Райко Кърталов и Веселин Стефанов от Пазарджик, Йосиф Минчев и Александър Иванов от Пловдив и Ненко Щерев от Асеновград.
По делото са обвинени и Рангел Илиев от Пловдив и Мустафа Али от Пазарджик, които са привлечени задочно и за тях е издадена европейска заповед за арест.
Според обвинението, мъжете са членували в групата на Ахмед Муса Ахмед. Те поствали на различни страници във "Фейсбук" материали на радикална тематика.
Изготвени са експертизи на публикациите на задържаните в социалната мрежа.
Това каза пред журналисти прокурорът по делото Атанас Гинчев. По думите му, експертите първо са превеждали написаното и са тълкували публикуваните символи.
"Разследването е в начален етап, има още назначени експертизи, които ще помогнат да се формулират обвиненията", както трябва, каза още Гинчев. "На този етап смятаме, че има обосновано предложение те да са извършили това престъпление, затова им е повдигнато обвинение и са им взети мерки", каза още прокурорът.
В домовете им са намерени дрехи, шапки, ленти и знамена със символите на терористичната организация "Ислямска държава".
Пред журналисти майката на Ахмед Муса отново заяви, че синът ѝ е невинен.
Доказателствата по делото, събрани на този етап, обосновават в достатъчна степен извода, че те са извършили деянията, в които са обвинени. Съдът прецени, че е налице реална опасност да извършат престъпление, ако спрямо тях бъде взета по-лека мярка. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Малко по-късно днес
окръжният съд в Пазарджик постанови "задържане под стража" за Рангел Илиев,
съобщиха от пресцентъра на съда. Той е обвинен, че е участвал в нелегална група, създадена за проповядване на антидемократична идеология и разпространение на идеите на терористичната организация "Ислямска държава", както и за пропагандиране на война.
Срещу него бе издадена европейска заповед за арест, тъй като не беше открит на постоянния си адрес при акция на ДАНС, при която бяха задържани други шестима души от Пазарджик, Пловдив и Асеновград.
Съдът е приел, че съществува обосновано предположение обвиняемият да е извършил посочените деяния. Съдебният състав е счел, че има реална опасност той да се укрие и да извърши друго престъпление.
Определението подлежи на обжалване и протест пред Апелативния съд в Пловдив в тридневен срок. При постъпване на жалба или протест делото е насрочено за 16 април от 10.00 часа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!