Ч леновете на ВСС да получават месечно възнаграждение в размер, колкото получават и тримата големи в съдебната власт – главният прокурор и председателите на Върховния административен съд и Върховния апелативен съд, които взимат по около 6 900 лв.
Това става факт с приетите промени в Закона за съдебната власт на второ четене,
предаде агенция БГНЕС.
Голям спор възникна в пленарна зала около това дали членовете на ВСС да получават заплати, колкото председателите на Върховния административен съд, Върховния апелативен съд и главния прокурор. Идеята за изравняване на заплатите е на депутата от ПФ Емил Димитров.
Методи Андреев от ГЕРБ коментира, че фундаментът на съдебната власт, върху който тя се гради е компрометиран. Този фундамент е Висшият съдебен съвет. „99% от гражданите ни са убедени, че съдебната ни система не работи добре”, заяви Андреев и допълни, че е категорично против вдигането на заплатите на членовете на ВСС.
„Кой има интерес членовете на ВСС да бъдат бедни, нещастни и зле платени, кой”,
запита пък от своя страна председателят на парламентарната правна комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ.
Корман Исмаилов от РБ посочи, че това е висшият орган на съдебната система и се предполага, че избраните от този орган хора да работят са с морални и професионални качества. Според Исмаилов за тях се очаква, че заплатата не е основният мотив.
„Получава се така, че в България хората имат чест и престиж, защото получават голямата заплата, което не приемам”,
подчерта той.
Според Атанас Атанасов от ДСБ не е невъзможно държавата да плати 250 000 лв. повече за тези възнаграждения. „Въпросът е дали е справедливо този орган с оглед на компетенциите и правомощията си да получава такъв размер на възнагражденията си”, запита Атанасов.
Той беше категоричен, че не може членовете на ВСС да получават заплата, колкото заплатата на тримата големи във ВСС. Освен това народните представители решиха, че членовете на ВСС няма да получат възнаграждение за участието си в комисии към Съвета.
Министърът на правосъдието Екатерина Захариева също коментира темата
пред журналисти заявявайки: „Според мен не е нормално членовете на ВСС да взимат заплати по-високи от тези на съдии, прокурори и следователи във върховните съдилища”.
Коментарът на Захариева беше относно гласуваните на второ четене промени в Закона за съдебната власт, които приравниха заплатите на членовете на ВСС с тези на главния прокурор и председателите на ВКС и ВАС.
Освен това Екатерина Захариева изтъкна и необходимостта от въвеждането на електронно дистанционно гласуване при провеждането на прекия избор за членове на ВСС от магистратите. Тя изрази надежда то да бъде въведено при провеждането на следващия избор, който се очаква да бъде през 2017 г.
Парламентът прие и членовете на ВСС да взимат решенията си с явно гласуване.
Пленумът на Висшия съдебен съвет ще приема решение за прекратяване на мандата на изборен член на Висшия съдебен съвет с мнозинство не по-малко от 17 гласа. Същото мнозинство се изисква и при предложение до президента за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор.
За всички останали решения се изисква обикновено мнозинство - повече от половината от присъстващите членове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!