България бе осъдена по нови две дела от Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ).
Делата са за нарушаване на правото на живот, съобщи Българският хелзинкски комитет (bghelsinki.org).
Едното е за
смъртта в ареста от диабет на 21-годишен младеж.
На 14 октомври 2003 г. 21-годишният Илия Йорданов бил задържан за притежание на хероин и обвинен за разпространение на наркотици. На 15 и 16 октомври Илия бил прегледан от лекар, като единственият медицински проблем, открит от лекаря, била хероиновата зависимост на младежа.
Ден по-късно Илия бил прегледан отново по спешност в ареста. На същия ден, по време на разпит, неговият адвокат уведомил полицейските служители, че клиентът му страда от диабет и се нуждае от специално лечение.
Въпреки това тази информация не била записана и вечерта Илия отново бил прегледан по спешност, като лекарят му дал лекарства за ниско кръвно.
На 18 октомври сутринта Илия бил намерен мъртъв в килията си. След аутопсията, се установило, че причината за смъртта е многократно повишена кръвна захар вследствие на диабет.
Военна прокуратура Пловдив твърдяла, че тъй като младежът не е информирал властите за здравословното си състояние, няма причина да се смята, че персоналът на ареста е причинил смъртта му.
Военен съд в Пловдив се съгласил с прокуратурата и прекратил заведеното дело.
ЕСПЧ реши, че фактът, че адвокатът на Илия е съобщил за специфичното му медицинско състояние, а властите не са отразили това в медицинската документация на задържания, e сериозен пропуск, който е имал изключително сериозни последствия за задържания.
Съдът отбелязва, че властите не са взели предвид, записали или информирали лекарите на младежа за тежкото му състояние, вследствие на диабета.
ЕСПЧ също така отбелязва, че разследването на причинената смърт не е било достатъчно ефективно. По тези причини ЕСПЧ намира нарушение на член 2 (право на живот) от Европейската конвенция за правата на човека и присъди обезщетение от 18 000 евро на жалбоподателите - родители на починалия младеж, както и 4215,60 евро разноски по делото.
Също на 27 януари ЕСПЧ осъди България заради
неадекватното разследване и наказване на извършител на смъртоносен побой.
Делото е заведено от четирима жалбоподатели по повод смъртта на техен близък, Георги Герасимов, 27-годишен ром от Перник. Той бил убит след побой, извършен от няколко души, на единия от които Георги дължал пари.
Установената причина за смъртта е черепно-мозъчна травма, причинена от удари с дървена бухалка.
Прокуратурата образувала досъдебно производство като първоначално обвинила единия от побойниците в опит за умишлено убийство с особена жестокост. Впоследствие обвиненията били променени на убийство при превишаване пределите на неизбежна отбрана.
Прокуратурата заключила, че смъртта е настъпила в резултат от един удар по главата въпреки доказателствата, че ударите са били няколко. Макар побоят да е бил извършен с още двама съучастници, те никога не са привличани към наказателна отговорност.
Обвиняемият се съгласил на споразумение с прокуратурата, в резултат на което бил осъден на три години условно лишаване от свобода.
ЕСПЧ прие, че разследването на смъртта на Георги не е било цялостно и обективно, а на жалбоподателите не е дадена възможност да участват в него.
Поради това и тук Европейският съд намери нарушение на член 2 от Европейската конвенция за правата на човека (право на живот) и осъди България да заплати общо 30 000 евро обезщетение на четиримата жалбоподатели и още 2500 евро разноски по делото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!