Най-после, на 8 февруари т.г., в Софийския градски съд е било внесено обвинение срещу бившия шеф на пътния фонд (РПИ - Републиканска пътна
инфраструктура) Веселин Георгиев.
Новият обвинителен акт срещу замесения в скандални процедури и отклоняване на значителни средства бивш началник е за нарушение на Закона за обществените поръчки, съобщи софийският градски прокурор Николай Кокинов.
На 8 февруари прокуратурата е внесла в съда обвинението, което е за деяния, извършени в периода от октомври 2006 до ноември 2007 г.
За 12 договора, всеки за над 4500 лв., е разследвана и бившата началничка на фонд "Земеделие" Ализан Яхова.
За трети път вече след две поредни връщания обвинението срещу бившия премиер Сергей Станишев отново е в съда.
През юни миналата година Софийският градски съд върна на прокуратурата обвинителния акт срещу Георгиев и със същия съдебен акт на него му беше разрешено да напуска България в продължение на два месеца.Делото беше върнато заради допуснати нарушения още когато на Георгиев е повдигано обвинение.
Скандалът с Веселин Георгиев, станал популярен като "Батко и братко", започна в началото на 2008 г. след журналистическо разследване, според което тогавашният шеф на пътния фонд има интереси в същия бизнес.
Според публикацията, фирма "Биндер", управлявана от брата на Веселин Георгиев, е получила поръчки за 120 млн. лв. за ремонт на пътища и чистене на сняг.
Заради скандалите в Пътния фонд в края на януари 2008 г. от ЕК спряха средствата от еврофондовете за България за пътна инфраструктура.
На пресконференция днес прокурорът Кокинов отчете работата на СГП през миналата година и каза, че се водят и още няколко досъдебни производства по одитни доклади на Сметната палата.
Кокинов съобщи, че броят на използваните за 2011 СРС (специални разузнавателни средства) е намалял значително - с 2059 по-малко от използваните през 2010 г.
За миналата година са били поискани 1 622 СРС. За 2010 г. те са били 3681, а за 2009 г. - 2545. Съдът е дал разрешение за използване на 1618 СРС. Николай Кокинов смята, че това намаление може би се дължи на обществената полемика и на натиска от страна на ръководството. Той припомни, че всички СРС минават през него и се преценяват.
Най-често градските прокурори на София през миналата година са искали разрешения за подслушване, за проследяване и за наблюдение. Най-малко от исканията за спецсредства са били за белязване - 13, за разследване и чрез служител под прикритие - 8.
От всички използвани СРС-та само 40% са послужили за веществено доказателствено средство.
През 2011 г. прокуратурата в София е направила 260 искания да се вземе най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража", а от тях са били уважени 205.
В 22 дела през миналата година е бил разпитван защитен свидетел.
През 2011 г. с най-тежката мярка за неотклонение са 280 души, а с домашен арест - двама. В края на периода с най-тежката мярка в ареста са останали 86 задържани.
Николай Кокинов каза, че за миналата година се е увеличило текучеството на прокурори в СГП и към момента 40% от състава не е титулярен. "Станахме през изминалата година основен донор на специализираните структури - 6-7 прокурори са отишли там", посочи той.
Кокинов обаче не смята, че със създаването на тези структури се е облекчила работата на ръководената от него прокуратура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!