Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е внесъл сигнал до главния прокурор Борис Велчев за близо 5000 сделки за замени на селскостопански земи.
Поводът е ново писмо от Европейската комисия (ЕК), в което се съобщава, че е заведена процедура срещу България за предполагаема нерегламентирана държавна помощ във връзка със земеделски земи.
Найденов съобщи, че става въпрос за замени на около 450 хил. декара, които са правени в периода 1998-2009 г. от бившите ръководства на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Най-много такива сделки са направени в периода 2007-2009 г.
По 20 от тях са изпратени жалби до ЕК от страна на неправителствена организация.
Според жалбоподателя само последните пет сделки са ощетили държавата с 8,480 млн. евро.
Става въпрос за заменени терени в Камчия - 403 дка, Перелик - 1965 дка, Сапарева баня - 1760 дка, Бургас -103 дка и Каварна - 287 дка.
За периода 1998-2006 г. държавата е разменила 338 964 дка за терени с обща площ 33 361 дка.
Само за последните две години (2007-2009 г.) при такива сделки от над 111 380 дка държавата е получила 96 328 дка.
От МЗХ обясниха, че причина за подадения сигнал са съмненията, че може да има извършени нарушения, защото заменките са в доста атрактивни райони.
Министър Найденов
даде за пример за възможна злоупотреба
това, че
в Несебър е осъществена замяна
на земя на 6,37 евро/кв.м,
а в Созопол - 7 евро/кв.м.
"Предполагам, че когато прокуратурата погледне, че е заменено нещо в Несебър за 6 евро, това ще представлява интерес за нея", коментира земеделският министър.
Вчера следобед той е провел среща с главния прокурор Борис Велчев, на която му е предоставил посочения сигнал.
В него пише, че на 19 март Главна дирекция "Конкуренция" на ЕК е завела поредната преписка срещу България – този път за предполагаема държавна помощ под формата на замяна на земеделски земи.
"Ставаме свидетели на
поредната далавера на правителствата преди нашето,
за която ние ще трябва да отговаряме в момента в Брюксел и България отново е застрашена от санкции", коментира министърът, макар да призна, че не е сигурно, че при всички замени са допуснати нарушения.
В обекта на преписката попадат най-вече сделки, които са правени от 2007 г. до 2009 г. Тогава министри са били Нихат Кабил и Валери Цветанов. Цветанов вече е обвиняем за други сделки със замени.
Само за миналата година сделките по замени са 464.
По-рано през деня пред Би Ти Ви Найденов предположи, че скоро може да има такава преписка и за
нерегламентирана държавна помощ по отношение на общински терени.
Прокуратурата ще образува наказателно дело, първоначално срещу неизвестни извършители. По всяка вероятност след това ще бъдат
привлечени като обвиняеми подписвалите тези заменки.
Ние имаме една позиция, която трябва да се опитаме да защитим пред Брюксел. Това е, че ако е имало престъпления, за тези престъпления виновните длъжностни лица ще си получат наказанието и не бива да допускаме държавата да бъде по някакъв начин ощетена", каза Найденов пред Би Ти Ви.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!