Окръжният съд в Пазарджик гледа днес делото срещу 13 подсъдими за проповядване на радикален ислям. Делото ще продължи и на 27, и 28 септември за разпити на свидетели и вещи лица.
Сутринта обаче делото бе отложено
поради неявяване на адвокат Хари Харалампиев
Той е единствен защитник на трима от 13-те подсъдими, но не е уведомил съда за причините за отсъствието си. Не се явиха и част от призованите свидетели.
Съдия Ивета Парпулова обяви, че ще бъдат положени всички усилия, за да се установи дали адвокат Харалампиев ще се яви в по-късен час днес.
В 11 ч. съдът отново ще поднови заседанието, за да се изясни дали има възможност да продължи процедурата по разпит на призованите днес свидетели.
Пред съдебната палата в града има множество хора, близки и подвижници на обвиняемите, които носят плакати с надписи: "Ислямът винаги е бил в подкрепа и защита на мира", "Ислямът нарежда човешкото убийство сред най-големите грехове и престъпления", "Коранът оценява човешкият живот като една от най-висшите ценности", "Господа управляващи, не си правете политика с религия, защото това е опасен бумеранг", "Господа управляващи, спрете насилието над мюсюлманите, 100 години стигат", "Вярваме в справедливия български съд".
"20 години се задава въпросът дали има радикален ислям в България. Такъв термин в мюсюлманската общност няма", коментира пред "Нова телевизия" (NovaTV.bg) заместник-главният мюфтия Бирали Бирали.
"Това е коментар на хората, които са ориенталисти. Ние можем да говорим за радикално поведение на хора, което не е свързано с определена религия.
Не искаме да ни обобщават по този начин
В момента дори отразяването на това в медиите така е направено, че те се обвиняват в радикален ислям, няма такова обвинение в самото дело. Става дума в делото за фондация, която е финансирала хората.
Нормално е мюсюлманската общност да получава финанси, въпросът е какво става с тези финанси. Т.е. от друга гледна точка трябва да се разглежда това - не е прокарване на някакви идеи", заяви Бирали.
Той подчерта, че не може да се сее омраза между хора, които имат различно вероизповедание.
По думите му подкрепата, която получават обвинените е спонтанна, не е организирана.
Съдът даде ход на делото на 18 септември. След прочитане на обвинителния акт, подсъдимите бяха поканени да дадат обяснения по него. Всички отказаха, като заявиха, че разбират обвинението, не се признават за виновни и ще дадат обяснения на по-късен етап.
Заседанието протече при висок обществен интерес. Повечето подсъдими са имами от областите Пазарджик, Смолян и Благоевград.
Според сочения за ръководител на българския клон
на нелегалната организация "Ал Уакф ал ислами" Саид Мутлу съдебният процес е предизборен опит да се повтори Възродителния процес.
Повдигнатите обвинения са за налагането на антидемократична идеология и отричането на всичко, несъобразено с идеологията на салафизма. Другите обвинения са за ръководенето и членуването в радикалната организация, която налага ново тълкуване на исляма.
Според проповядваното учение всяко дете се ражда мюсюлманин и единственият справедлив строй е мюсюлманският.Организацията бе разбита през 2010 г.
Тогава бяха извършени претърсвания и бяха иззети компютърни конфигурации. Материалите от досъдебното разследване са събрани в 31 тома.
Репортаж на "Нова телевизия" показа ромския квартал на Пазарджик, който масово приемал исляма последните години.
Всички трябва да приемат исляма, за да се спасят, коментира мъж пред камерата.
За нищо не съм мечтала, исках само да живея исляма, да си гледам децата, казва жена.
Друга споделя, че е учила до шести клас и се е омъжила на 13 години. Жените обясниха, че не се забулват насила, а така се "връзват" с Бог.
От Главното мюфтийство в своя декларация посочват, че отправените обвинения са преекспонирани и не отговарят на истината, a твърденията в тях са силно манипулативни.
"Ние, представителите на българските граждани, изповядващи исляма, декларираме нашата подкрепа по повод безпочвените обвинения, отправени към нашите съграждани, колеги, братя и сестри, за това, че застрашават националната сигурност, обществения ред и подкопават устоите на конституционно установения ред в България, като насаждат етническа и религиозна омраза", посочва в официална декларация на Главното мюфтийство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!