"С отрова, интриги и раздори реформи не се правят", каза министърът на правосъдието Маргарита Попова на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС).
След заседанието министър Попова обясни, че е визирала избора на заместници на административния ръководител на различни магистратски постове.
Тя свика днес извънредно заседание на ВСС, за да обсъди препоръките на Европейската комисия в областта на съдебната реформа и графика на неотложните мерки за изпълнение.
"Ако някой от вас е категорично несъгласен с политиката, която смятам да водя в съдебната власт, нека го заяви днес открито, каза Попова и постави сериозни въпроси за кадровата политика на ВСС.
"На срещата в Брюксел никой не ни спести въпроси за назначенията на административни ръководители и за отговорността на съвета да създаде такава атмосфера за работа в системата, че тя да спомага за утвърждаването на върховенството на закона", каза министърът.
Ръководителят трябва да има възможност да избира сам екипа си, за да може да носи отговорност, смята Попова. Мандатът на зам.-админстративни ръководители също е нещо, което трябва да бъда променено в закона за съдебната власт, заяви тя.
Предложението е дошло от магистрати от страната, но Попова също смята, че всеки нов ръководител следва сам да избере дали да работи със заместниците на стария.
Когато някой човек не те уважава и не се променя, дали ти си това, което смяташ че си, коментира Попова. Ако по-голямата част от магистратите не приемат протегната ръка и откритостта по системата няма да може да се промени и ще се наложи да се променят тези които не са протегнали ръката, каза министърът.
Ще предложим заместниците на административните ръководители в съдебната система да нямат мандат. Тези промени ще предложим в Закона за съдебната власт, допълни тя. Искаме дебат и дискусия, когато се избират кадри за съдебната система.
Въпросите, които поставих днес на заседанието на ВСС, ще задавам всеки път, докато получа отговор. Иначе реформа няма да има, каза Попова и допълни, че е удовлетворена от днешния разговор с членовете на съвета.
Въпросите бяха риторични: Дали ВСС има готовност за явно, а не тайно гласуване на решенията си и за даване на обяснения за някои административни назначения.
Четири слабости са констатирали членовете на ВСС в работата си при днешния разговор с министъра на правосъдието:
Липсата на механизъм за сътрудничество между съдебна и изпълнителна власт;
Липсата на политическа воля за реформиране на съдебната система;
Дефицитът при реализиране кадровата политика в системата;
Непрозрачността в някои аспекти на работата на ВСС.
"Нищо не искам да подозирам, искам дебат, дискусия", заяви правосъдният министър, в отговор на въпрос, дали подозира външни интереси в административните назначения гласувани от ВСС.
Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев заяви, че днешното заседание е било, "за да се започне един катарзис". Трябва да има механизъм, който да гарантира прозрачността и отговорността, посочи той.
Нямам отговор от една година как при 45 кандидати за върховни съдии и при изразена моя воля, при двукратно гласуване се избра човек, за когото никой нищо не казва, каза Груев.
Попова беше подкрепена и от председателя на Върховния административен съд Константин Пенчев, който заяви, че ВСС трябва да има политическа воля за реформа.
Членът на ВСС Радка Петрова обаче заяви, че е недоволна от начина, по който министърът разговаря с колегите й. Дейността ни явно не е видяна в пълнота, ние знаем какво се случва в системата, ценим добрите кадри и сме критични към тези, които злепоставят магистратурата, каза тя.
Главният съдебен инспектор Ана Караиванова подчерта, че липсва добро взаимодействие между ВСС и инспектората, защото съветът е много по-либерален към дисциплината в системата.
Членът на ВСС Иван Димов призна, че има проблеми в работата на ръководния орган на съдебната власт.
Министър Попова коментира изказването му така: "Казва се, че липсва механизъм за сътрудничество между ВСС и изпълнителната власт - питам зашо не го създадохте? Липсвала политическа воля за реформи - защо не го заявихте ясно по-рано и не я изискахте?".
Попова коментира, че помилването на британския хулиган Майкъл Шийлдс е "институт заложен в националното законодателство и Конституцията, но не отменя осъдителното решение на българския съд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!