Софийският градски съд даде днес ход на делото срещу бившия военен министър Николай Цонев.
Той е обвинен за доставка на ненужна на армията машина на стойност над 8 млн. лв.
Според прокуратурата в периода 12 февруари - 1 юни 2009 г. Цонев е нарушил служебните си задължения и в противоречие с указания на министъра на финансите е резолирал докладна записка на началника на ГЩ на Българската армия ген. Златан Стойков, по силата на която във финансовия план на армията е включена "Комплектомобилна производствена линия за метални конструкции UBM", въпреки липсата на осигурени финансови средства за доставка и на икономическа целесъобразност.
В резултат на това действие са настъпили значителни вредни последици за бюджета на Министерството на отбраната и неимуществени вреди, свързани с нарушаване на плана за тактическата и бойната подготовка на армията.
Според текста от Наказателния кодекси, по който Цонев е обвинен, за това деяние се предвижда до пет години лишаване от свобода.
Николай Цонев бе доведен в съда с белезници, тъй като е в ареста от 1 април, когато бе задържан със съдията от СГС Петър Сантиров и бившия секретар на Министерството на финансите по обвинение, че е предлагал подкуп, за да попречи на водени срещу него други разследвания.
Външният министър и бивш министър на отбраната Николай Младенов, който днес свидетелства по делото, заяви пред съда, че е разбрал за сделката за "Комплектомобилна производствена линия за метални конструкции UBM", след като е направена проверка на предишни плащания и на такива, които е трябвало да бъдат направени.
Той си спомни, че когато встъпвал на поста военен министър, е бил предупреден от предшественика си Николай Цонев, че има купена такава техника.
Имахме съмнения за обстоятелствата по сделката и заради това я пратихме на прокуратурата, обясни Младенов и допълни, че не е имало обществена поръчка по този случай.
Бюджетът на министерството, след като встъпих в длъжност, беше изразходван далеч преди това, коментира още Младенов.
Попитан от защитата дали все пак не е имало обществена поръчка, Младенов заяви, че такава е имало, но се явил само един кандидат, а това по думите му не е било морално.
Служителката в МО Камелия Желева заяви, че в началото фирмата доставчик искала всички пари за машината при нейното натоварване, а в процеса на преговорите е договорено плащането да е на части: 50% - при натоварването, 30% - при пристигането на пристанището, а останалите 20%, които все още не са платени - при доставка в поделението.
Имаше политическо решение за купуването на техниката, каза в съдебната зала Желева.
Прокурорът по делото Борис Балев коментира, че е имало политическо решение, и едва тогава е направена комисията. Това е надбягване с един кон, каза Балев и акцентира, че не е имало никаква необходимост от купуването на машината.
Юрисконсултите на МО съобщиха пред съда, че машината все още стои в безмитната зона във Варна и на практика тя не може да бъде използвана.
Министерството на отбраната предяви пред съда и граждански иск за 8 025 892 лв., но съдът не го допусна. Съдът мотивира своето решение с факта, че приемането на подобен иск ще затрудни наказателното производство.
Следващото заседание по делото бе насрочено за 17 май.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!