"Вт .нар. военно НДК ще бъдат преместени наказателното отделение на Софийския районен съд (СРС) и Районната прокуратура", заяви министър-председателят Бойко Борисов, цитиран от правителствената пресслужба.
Премиерът е казал това, след като заедно с вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и министъра на правосъдието Диана Ковачева се е срещнал с председателя на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева и с и.д. председател на СРС Методи Лалов в сегашната сграда на Районния съд.
На предстоящото утре заседание на Министерския съвет се очаква да бъде разгледано решение за предоставяне на 10 млн. лв. от бюджета на Министерството на отбраната по бюджета на Министерството на правосъдието, за да може в строената прди години за бизнес сграда с хотелски комплекс на бул. "Скобелев" в центъра на София (т.нар. военно НДК) да бъдат преместени Наказателното отделение на Районния съд и Районната прокуратура.
"По този начин осигуряваме адекватни условия за работа на около 600 души, включително и на хората от администрацията - деловодство, архив. Въпреки преместването, няма да отнемаме правото за ползване на сградата на Софийския районен съд.", категоричен е премиерът Борисов.
Държавата ще отпусне допълнително около 4 млн. лв. на Столичната община, за да бъде изграден подземен паркинг, удобен за служителите.
Националният
армейски комплекс се намира в центъра
на София на бул. "Ген. М. Д. Скобелев" 23, където някога беше Военноисторическият музей (militarymuseum.bg).
Обектът представлява урегулиран поземлен
имот с площ от 13 812 кв.м, от нея 8 061,72 кв.м
са застроена площ, а разгърнатата
застроена площ е 34 978,26 кв.м.
Предвиждало се е
в административните помещения
да бъдат настанени Военният телевизионен
канал, редакциите на печатните армейски
издания в. "Българска армия", сп.
"Български воин" и др. В комплекс също има кино-конферентна зала, хотелска част и подземен паркинг.
Строителството започна през 2004 г. по време на правителството на Симеон Сакскобургготски и военния министър Николай Свинаров. Средствата бяха от бюджета
на Министерството на отбраната.
Твърдеше се, че сградата ще бъде използвана от служби на НАТО, но бързо се разбра че Организацията на Северноатлантическия договор
няма никаква нужда от подобен палат в българската столица.
Данъчната оценка
на имота (сгради и терен) е 71 062 777,80 млн.
лв.
Обектът бе замразен на 15 януари 2009 г. със заповед
на тогавашния министър на отбраната
Николай Цонев.
Днес премиерът Борисов допълни, че ще бъдат отпуснати поетапно 90 млн. лв. през следващите три години за строителство на съдебна палата в гр. Варна, ако преговорите със строителя завършат успешно.
"Сградите, които към момента се ползват от магистратите и служителите на органите на съдебната власт на най-натоварения съдебен район в страната, не удовлетворяват нуждите от подходящи условия за изпълнение на функциите им. Необходимостта от намирането на подходящ имот, съобразен като функционалност и площ със специфичните потребности на правораздавателната дейност доведе до реализиране на инвестиционните намерения на Министерството на правосъдието по преустройство", обясни министър Диана Ковачева.
Местят Районния съд във "военното НДК"
В безсмислено и безцелно построената скъпа сграда в центъра на София ще има адекватни условия за работа на около 600 души от Районния съд и Районната прокуратура, включително и на хората от администрацията
21 август 2012, 16:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!