Венета Марковска, която днес не успя да се закълне като Конституционен съдия, ще си търси правата по съдебен ред.
"След това, което направи президентът Плевнелиев,
ще си потърся правата по съответния съдебен ред!
Не очаквах, че държавният глава ще реагира по този начин. Не съм нарушила законите. Не съм оказвала въздействие нито върху зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков, нито върху когото и да било друг!", каза Венета Марковска пред сайта pik.bg.
Марковска не положи клетва по време на официалната церемония в КС днес, защото президентът Росен Плевнелиев изрази съмненията си в нейната почтеност и напусна залата.
По закон конституционните съдии не могат да стъпят в длъжност, ако президентът отсъства по времето, по което полагат клетва.
В късния следобед БТА съобщи, че
Марковска напуска поста си на зам.-председател на Върховния административен съд (ВАС)
Волята, че иска да бъде освободена от поста, Марковска е заявила малко след като не можа да положи клетва пред Конституционния съд. Агенцията, която се позовава на източници във ВСС, предаде, че мотива на Марковска е, че не иска да накърнява името на съда и на колегите си.
Това слага край на спекулациите около статута на Марковска в момента. По-рано днес правосъдният министър Диана Ковачева коментира, че оставката на Марковска от ВАС, която бе гласувана сутринта от Висшия съдебен съвет (ВСС), може да влезе в сила едва след полагането на клетвата й в Конституционния съд. Това мнение обаче бе оспорено от членове на ВСС, според които от 10 ч. тази сутрин Марковска не е магистрат.
Независимият депутат Дарин Матов, който е вносител на кандидатурата на Марковска за член на КС от квотата на парламента каза по-рано днес, че Венета Марковска е имала намерение да подаде оставка, след като положи клетва като конституционен съдия.
Колегата му Димитър Чукарски поясни, че тя може да подаде оставка, когато стане конституционен съдия и затова няма вариант да се оттегли преди клетвата.
По-късно Матов разказа, че, докато заедно с Марковска са се качвали по стълбите на КС, тя е казала, че била длъжна да дойде и да се закълне, а оттам нататък, спазвайки законите и конституцията, щяла да си подаде оставката.
След постъпката на президента обаче Марковска била амбицирана да си потърси правата по съдебен ред.
Срещу съдия Венета Марковска не се води наказателно производство,
съобщиха от прокуратурата днес. Името й обаче се свързва с образувано през 2011 г. досъдебно производство, което се води срещу неизвестен извършител.
От миналата година прокуратурата работи по анонимен сигнал, в който се твърди, че близкият до Венета Марковска Георги Георгиев е получавал дарения, с цел да й влияе при решаването на дела.
Тази информация е изпратена днес от изпълняващия функциите на главен прокурор Бойко Найденов до президента Росен Плевнелиев и до председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!