Г ражданите да не бъдат притискани от мобилните оператори, енергоснабдителните дружествата или фирмите за събиране на вземания. Това може да стане факт след законодателни промени.
Правата на колекторските фирми могат да бъдат ограничени, така че те да не изискват спешни решения по делата срещу длъжници от арбритажните съдилища, съобщава НоваТВ.
Според омбудсмана Мая Манолова, само за миналата година и само от два арбитражни съда в страната са били осъдени около 150 000 души, някои от тях дори без да знаят, а други - вече починали.
Мая Манолова: Първият ми противник е „Топлофикация- София”
Мая Манолова срещу събирачите на дългове
Омбудсманът: Новите винетни стикери не са незаконни
„Te нямат ангажимент да имат публичен регистър, да имат стандарти. Не пазят архив, а просто се произнасят. Няма регламент кой може да създаде арбитражен съд и кой контролира дейността. Частните съдилища не подлежат на контрол. Узаконеният рекет придобива характер на пандемия”, коментира омбудсманът Мая Манолова.
Изключване на потребителски спорове от обхвата на арбитражните съдилища, въвеждане на регламент за действието им, изготвяне на правила и публичен регистър за тяхното създаване, както и въвеждане на изисквания към арбитрите и контрол върху работата им, са промените в законодателството, които омбудсманът Мая Манолова внесе днес в Народното събрание и Министерския съвет. Това съобщиха от пресцентъра на омбудсмана.
Предложенията засягат три закона - Гражданския процесуален кодекс, Закона за защита на потребителите и Закона за международния търговски арбитраж.
След сигнали в институцията Манолова е направила множество проверки, при които е установила съществуването на редица схеми, работещи на ръба на закона. По думите на Манолова, никой не държи сметка за липсата на арбитражно споразумение. Приема се, че гражданинът е уведомен за арбитражното производство без надлежните доказателства.
Според Манолова от близо две години у нас работят повече от 45 арбитражни съдилища, като само едно от тях - в столицата, през 2015 г. е образувало 102 000 дела
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!