Сд детел по
делото "Сапард" твърди, че бизнесменът Марио Николов сам
определял с колко да са завишени цените на
месопреработвателните машини.
В показанията си Улрих Райзахер
заявява пред българския съд, че техниката не била нова и вместо
за 143 хил. евро издал документ за 323 630 евро.
Райзахер, който вече е осъден на
2 години и половина затвор в Германия за фалшивите документи,
е собственик на фирмата, която продала две от машините.
Германецът е разпитан по делегация и за това показанията му са
в писмен вид.
Днес те бяха приети от съда.
Състав на Софийския градски съд имаше заседание по делото срещу Марио Николов и други осем лица за източване на средства от програма САПАРД. В петдневен срок страните по делото трябва да формулират въпросите си към свидетели от Швейцария и Холандия, които ще бъдат разпитани чрез съдебна поръчка от България.
На Райзахер е била представена оферта, която прокуратурата е приложила по делото. С документа, според обвинението, е представена нереална цена на машините.
Улрих Райзахер посочва в обясненият си пред съда, че тази оферта е фалшива, печатът с името на фирмата му е фалшив, неистински е и подписът му. Ценова листа от фирмата доставчик на машините не била давана, защото те били употребявани, а освен това обявени за продан в интернет.
Фирмата на Улрих Райзахер е доставила машини за птицекланиците "Чубра" и "Палмира".
Друг свидетел по делото - Михаел Енгелхарт, който е с условна присъда, заявява в показанията си, изпратени в българския съд, че началникът му - Улрих Райзахер, му давал указания във фактурите да бъдат записвани завишените стойности. Енгелхарт изготвял и документите за спедиция.
И този свидетел посочва, че офертата, приложена по делото е фалшива.
Марио Николов пък заяви днес, че погрешно били разделени срещу него материалите по две дела.
Той сега е подсъдим заедно с още няколко човека за източване на пари по САПАРД. Срещу него и Людмил Стойков и още неколцина вече има внесен и обвинителен акт за пране на пари.
Николов заяви усмихнат пред журналисти, че двете обвинения трябвало да бъдат гледани в едно дело и до момента не бил получил обвинителния акт за "пране на пари".
По думите му, през май той е подал молба делото да започне да се разглежда, защото прокуратурата все още тогава е бавила обвинителния акт, който беше внесен през август.
Николов не знае да е изпращано запитване до съда в Люксембург, за каквото преди дни говори председателят на градския съд Георги Колев. Прокурорът по делото Андрей Андреев също заяви, че до момента не знае дали градският съд да е изпращал питане до Съда на европейските общности.
В обвинението срещу Николов и Стойков за "пране на пари" Андреев заяви, че евросредствата били получавани по програма САПАРД, а след това изпращани в офшорна компания, където били инвестирани.
Но Николов отрича да има офшорна фирма с Людмил Стойков.
Делото за източването на парите по САПАРД, по което съдът днес заседава, ще продължи на 13 ноември, тъй като защитниците казаха, че не са свободни на нито една от десетте дати, на които съдът им предложи делото да продължи.
Прокуратурата и адвокатите по делото ще изпратят въпроси до четирима чужденци, които днес не се явиха като свидетели по процеса.
Подсъдимият Марио Николов: Не ме обвиняват правилно
Заседание по делото срещу Марио Николов и други осем лица за източване на средства от програма САПАРД
30 септември 2009, 16:04
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!