Министерството на правосъдието образува проверка след телевизионно интервю тази сутрин на Будимир Куйович (стенограма на интервюто), който е в затвора с 16-годишна присъда за наркотрафик.
В ефира на Би Ти Ви по телефона Куйович заяви, че потвърждава казаното от него, че е давал пари на бившия вътрешен министър Румен Петков и на бившия главен секретар на МВР Валентин Петров.
От Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" са извършили проверка от къде Куйович разполага с телефон. Проверката показала, че по непозволен начин мобилен телефон му е внесен в затвора.
Куйович е наказан с изолиране в наказателна килия за 14 денонощия. Проверява се по какъв начин е внесен телефонът и дали има виновно поведение на служители от затвора.
В интервюто Будимир Куйович заяви също, че още преди да бъде осъден са започнали заплахите срещу него, за да извади компромати срещу ген. Ваньо Танов и срещу ген. Илия Илиев, бивш главен секретар на МВР, който подаде оставка след скандал, свързан с Куйович.
Прокуратурата трябвало да се самосезира и да разбере кой стои зад всичко, тъй като това наистина било политическо дело.
Само фактът, че са създавани чужди самоличности е политически въпрос, каза Куйович.
Той отказа да коментира въпроса дали е имало политически чадър върху него, но потвърди, че в затвора е бил посещаван от бившия зам.-министър на вътрешните работи Камен Петков, от прокурора от Пловдив Росен Димов и от Младен Младенов.
Адвокатът на Куйович Елеонора Дулендарова твърди, че клиентът й бил подлаган на натиск и заплахи от страна на ръководството на БСП.
Тя твърди, че Куйович е бил извеждан на разходки посред нощ, докато е бил в затвора от лицата Камен Пенков и Младен Младенов по поръчка на Иван Драшков. Срещите между тях са правени с цел Куйович да даде компромати срещу Илия Илиев и Ваньо Танов.
Преди дни в интервю за "Дарик" пък бившият главен секретар на МВР Валентин Петров заяви, че в полицията има хора, които са покровителствали Будимир Куйович и те трябва да си получат заслуженото. Той настоя за проверка по случая.
По повод твърденията, че Куйович му е плащал Петров каза:
"Ако не ви е известно, аз имам и внук от него, само че не знам къде се намира този внук, но все едно.
В крайна сметка трябва да бъде извършена проверка и аз съм убеден, че наистина е имало лица в полицията, които са го покровителствали и те трябва да си получат заслуженото.
Вече има достоен повод да спрат с чакането и с ослушването, защото тук вече наистина става въпрос за държавност и за институции".
Румен Петков коментира, че оставал с впечатлението, че върху Куйович е работено, за да твърди точно определени неща. Петков припомни, че Валентин Петров е пряк участник в разпореждането по задържането на Будимир Куйович.
"Известно е, че други служители му издадоха, по незаконен път, паспорт. Дали е давал и на кого е давал пари г-н Куйович, аз не мога да кажа. Има компетентни органи, които трябва да проверят", каза още Румен Петков.
Преди близо две години скандалът с ареста на Будимир Куйович доведе до оставки в Министерството на вътрешните работи. Първо оставка подаде главният секретар Илия Илиев, който заяви, че е бил подведен да разпише издаването на паспорт на сърбина.
След това Илиев беше задържан. Месеци по-късно последвалият скандал в МВР пък доведе до оставките на Валентин Петров и на Румен Петков - като вътрешен министър.
"Очевидно е, че когато един човек е осъден на 2 години условно и 16 години ефективно започва да говори каквото си иска. Никога не съм се виждал и срещал с Будимир Куйович", коментира прокурор Росен Димов.
Очевидно е, че в държавата е пълна лудница, щом по криминален начин медиите дават трибуна на затворник, който и в момента се намира зад решетките, каза Димов. Той коментира, че Куйович вероятно е притеснен от присъдата, която се очаква от Върховния съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!