Н яма право да има субективен момент по решенията за вакъфските имоти. Това заяви говорителят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова в сутрешния блок на Нова ТВ.
"Съдиите нямат право да се поддават на никакви пристрастия", категорична бе тя.
"Нищо не смея да кажа за Куршум джамия, защото нищо не зная за конкретното дело", заяви съдия Куцкова.
По думите й обаче относно мюсюлманските храмове на територията на България има сериозни дипломатически спогодби с Турция още от 1909 година. Куцкова обясни, че с тези спогодби двете страни взаимно зачитат религиозните права на своите граждани и се запазва правото на мюсюлманските вероизповедание в България.
Още тогава България поема ангажимента да съхранява мюсюлманските храмове, а, от друга страна, Турция поема същия ангажимент към християнските храмове.
"Разбрах, че мюфтийството е завело над 100 дела, не може да очакваме, че навсякъде решенията ще са еднакви", заяви съдия Куцкова.
"Ние съдиите прилагаме закона такъв, какъвто е приет, и на базата на доказателствата, приложени в папката по делото. Никой съдия няма право да влага лични пристрастия, когато гледа такива спорове", заяви тя.
По думите й обаче не е изключено съдиите по места да се изплашат и да решат делата така, че само мир да има. Това обаче не би било редно, защото е възможно тогава и мюсюлманската общност да се надигне, въпреки че не го е правила.
"Съдът няма право да се поддава на никакви лични страсти", заяви отново специалистът.
Преди дни Съюзът на съдиите (ССБ) осъди уличните демонстрации в Пловдив от петък миналата седмица, когато беше гледано делото за собствеността на Куршум джамия т.нар. вакъфски имоти.
Според организацията на съдиите поведението на излезлите на улицата е било напълно недопустимо.
От съюза припомниха, че съдът трябва да произнася решението си при отсъствието на какъвто и да е било натиск, какъвто са представлявали проявите на демонстрантите.
Съдиите призоваха и Висшия съдебен съвет да излезе с декларация в тяхна защита и отстояване на тяхната независимост.
В становището се посочва още, че именно ВСС не трябва да допуска решения на съда да стават повод за реализиране на политически или икономически цели, а още по-малко и за създаване на етническо напрежение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!