Т ранспарант, гласящ: "Кой предложи Пеевски???" разпънаха трима протестиращи пред сградата на Конституционния съд, където се очаква да започне заседанието, на което да бъде взето решение дали Делян Пеевски остава депутат.
Организираният в социалните мрежи протест, подкрепен от няколко стотин души, към този час все още не се е събрал.
Въпреки това и заради всекидневните антиправителствени демонстрации, районът около сградата на МС, където е и КС, остава заграден и под засилено полицейско присъствие.
Днес Конституционният съд трябва да излезе с решение по казуса с прекратяването на депутатските правомощия на Делян Пеевски.
До съдебния спор се стигна, след като Пеевски беше избран за председател на ДАНС, но в парламента не беше гласувано освобождаването му като депутат.
Затова в края на юни от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител.
Искането беше подписано от 96 депутати – единственият, който не се е подписал е синът на един от конституционните съдии и депутат от ГЕРБ – Александър Ненков.
Решението на Конституционния съд обаче беше отложено, а магистратите решиха да поканят Делян Пеевски за лично изслушване.
Той би трябвало да се яви в конституционния съд в 10:00 ч.
В медии обаче се появи информация, че Пеевски е изпратил писмо, в което обяснява, че няма да се яви и че според него докладчикът по делото – Румен Ненков, е предубеден.
Причината, според Пеевски, е фактът, че Румен Ненков е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, а именно народните представители от ГЕРБ бяха хората, които внесоха искане за разглеждане на казуса с депутатското място на Делян Пеевски пред съда.
В същото време съдия Румен Ненков внесе в деловодството на съда готов проект за решение още на 22 юли.
Той остро възрази и срещу искането на председателя на съда за изслушване на Делян Пеевски и заяви, че е "абсурдно" да се приема отделно определение за призоваването на Пеевски като заинтересовано лице.
Румен Ненков каза и че не желае да носи отговорност за забавянето на делото, както и за авторитета на съда.
Делян Пеевски трябваше да присъства в КС днес - на 8 октомври.
Допускането на депутата до изслушване обаче отложи окончателното произнасяне на съда, които и без това дълго бе отлагано заради излизането на много от съдиите в отпуска.
До производството за несъвместимост и прекратяване на пълномощията му като народен представител се стигна след избирането му за председател на ДАНС и последвалото му оттегляне под натиска на протестите, продължаващи вече повече от сто дни.
От ДПС твърдят, че той реално не е встъпил в длъжност и не е изпълнявал функциите на председател на агенцията и заради това няма пречки да продължи да бъде депутат.
Пеевски обаче даде интервю от кабинета на председателя на ДАНС, в което говори за приоритетите си, проведе оперативка с началниците на направления в агенцията и се срещна с главния прокурор Сотир Цацаров.
От ГЕРБ пък са категорични, че Пеевски няма основание да се връща като депутат в парламента по Конституция, защото е положил клетва пред Народното събрание като началник на ДАНС.
Именно този спор изпрати казуса в КС, който след дълга лятна ваканция се събра, за да заседава по делото. След спора народни представители решиха да внесат запитване до съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!