К онституционният съд (КС) обяви за недопустимо искането на президента Росен Плевнелиев решението на Народното събрание от 19 юни 2013 г., с което беше отменен изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС, да бъде обявено за противоконституционно.
Искането беше отправено от държавния глава в края на октомври с мотива, че решението на Парламента е в противоречие с основни принципи, предвидени в Конституцията.
Конституционният съд е приел становище по питането с мнозинство от осем от членовете на институцията срещу трима души против.
Решението е гласувано в отсъствието на съдия Кети Маркова, която е на почивка в чужбина.
С особено мнение са останали трима от съдиите – докладчикът Анастас Анастасов, Благовест Пунев и Румен Ненков. Тримата смятат, че искането на президента е допустимо, а решението на Парламента е противоконституционно, защото няма посочено, а и съществуващо законово основание Народното събрание да отмени по своя инициатива собственото си решение за избор на мандатна длъжност, когато избраният е встъпил в длъжност.
В определението на КС е записано, че Съдът: "Отклонява като недопустимо искането на президента... Прекратява производството по делото. Връща искането на президента, заедно с препис от настоящото определение".
Според конституционните съдии "държавният глава, действайки в защита на публичния интерес и върховенството на Конституцията, постига своята цел чрез постановеното по негово искане тълкувателно решение. С това решение трайно се изясняват основни въпроси за несъвместимостта на народните представители и правомощията на Народното събрание и се създават предпоставки за формиране на непротиворечива и конституционосъобразна парламентарна практика".
На 8 октомври 2013 г. Конституционният съд официално реши, че Делян Пеевски остава депутат. В становището си съдиите записаха, че съдът "отхвърля искането на 96 народни представители от 42-то Народно събрание за предсрочно прекратяване пълномощията на народния представител Делян Славчев Пеевски, избран с листата на Движението за права и свободи в 13-ти многомандатен избирателен район, на основание несъвместимост на положението му на народен представител с изпълнявана друга държавна служба – председател на Държавна агенция „Национална сигурност"... Искането на народните представители не получи изискуемата подкрепа на повече от половината (най-малко 7 гласа) от всички съдии в КС, поради което беше отхвърлено".
До съдебния спор се стигна, след като Пеевски беше избран за председател на ДАНС, но в Парламента не беше гласувано освобождаването му като депутат. Затова в края на юни от ГЕРБ внесоха в Конституционния съд искане за установяване на несъвместимост и прекратяване на пълномощията на Делян Пеевски като народен представител.
На 11 октомври 2013 г. Реформаторският блок поиска президентът Росен Плевнелиев отново да сезира КС по казуса. Реформаторите заявиха, че са твърдо убедени, че Пеевски не може да се върне на депутатския си пост, станал веднъж шеф на ДАНС. Формацията настоя за обявяване на противоконституционно второто решение на парламента за отмяна на избора на Пеевски.
На 19 декември 2013 г. КС потвърди, че Пеевски остава депутат и не е преставал да бъде депутат и след скандалното му избиране за шеф на ДАНС през юни, тъй като не е подавал оставка като народен представител. Конституционният съд излезе с тълкувателно решение по искане за тълкуване на група депутати от БСП и ДПС, към което бе присъединено и част от искането на президента Росен Плевнелиев.
Междувременно стана ясно, че председателят на КС - Димитър Токушев, ще е докладчикът по делото, образувано по вчерашното искане на президента за обявяване на противоконституционност на нововъведената 20-процентна такса върху приходите от вятърна и слънчева енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!