В Министерството на правосъдието коледни бонуси няма да има и това е част от цялостната политика, заяви по Нова телевизия министърът на правосъдието Диана Ковачева.
"Очевидно няма възможност да се дадат коледни надбавки или бонуси дори за уязвими групи. Тук не става въпрос за каприз, а за реална невъзможност", каза Ковачева.
Тя обясни, че е съгласна с позицията на финансовия минситър Симеон Дянков, че бонусите трябва да бъдат обвързани с конкретни резултати.
"ВСС е върховният административен орган в съдебната система. Преди няколко заседания ВСС предложи и беше взето решение да не бъдат раздавани бонуси в съдебната система, така че там има развитие", коментира тя по повод обсъжданата тема с бонусите в съдебната система.
За пенсионирането на директора на затворите, Ковачева обясни, че е било по предложение на нейния зам.-министър. В резултат на доклади от Инспектората на МП бяха уволнени много служители на затворите, каза тя.
"В затворите има много сериозни нарушения,
свързани с тежките условия. Добрата новина е, че ще стартират ремонти на общежитията. Обществените поръчки обаче бяха забавени", каза Ковачева.
"Дискусията продължава във ВСС. Това е първият, най-тежък и най-важен тест. Радвам се, че има трима кандидати за главен прокурор. Това е добре, защото дава състезателност, изначално добър избор", каза Ковачева. ВСС е този, който решава по каква процедура ще бъде избиран кандидатът за главен прокурор, добави тя.
Според нея, предложението за теглене на жребий при гласуването е добро. "ВСС трябва да прецени подробностите, свързани със самата процедура. Ако нещата се развиват по този начин, е добра стъпка, че Етичната комисия изслуша кандидатите", подчерта тя. Ковачева ще организира публичното изслушване на кандидатите. Важно е цялото общество да бъде убедено, че именно това е добрият избор, посочи тя.
"Точно в рамките на процедурите, които сега са нови, има проверка на всеки кандидат, който се появява в публичното пространство. Радвам се, че процедурите, на които поставихме началото, сега се разгръщат и стават всеобхватни. Радвам се, че ВСС и Етичната комисия към ВСС започва да има активна позиция", каза Ковачева.
Последният кандидат за съдия в КС също беше изслушан, припомни тя. "Това означава, че институциите вече имат механизми. Много е важно да стане ясно дали има съмнение в качествата на кандидатите", посочи министърът. Доверието в съдебната система много сериозно ще се повиши, ако там сработят механизми за противодействие на конфликт на интереси и търговия с влияние, категорична е Ковачева. Важно е да има активност по отношение на проверката, добави тя.
"Много е важно да се направи уговорката, че съдебната реформа последна от всички демократизиращи се институции, последна започна да се реформира. Реформата протича", подчерта Ковачева.
За "тежкото наследство", както тя самата нарече оставеното й министерство от вицепрезидента Маргарита Попова, Ковачева коментира, че
това е наследство, което в последните 20 години се прехвърля от един министър на друг.
Реформата върви трудно, защото наследените проблеми са много тежки, заяви Ковачева и подчерта проблема с натовареността, темата за електронното гласуване, електронно призоваване."Не бива да бъркаме справедливостта с възмездието. Има много случаи, в които очевидно делата не се развиват по начина, който се очаква. Това, което започва да се случва, е, че самите прокурори и съдии са въвлечени в хода на реформата", каза министърът.
При предлагането в края на годината на промени в Закона за съдебната власт чухме мнението на магистрати от цялата страна, добави още тя и подчерта, че трябва да има много сериозна реформа, за да е ясно кои са вещите лица, "там има нужда от много сериозна реформа и дебати."
Въпросът с престъплението трафик на хора е на дневен ред в България и дискусията трябва непрекъснато да бъде на дневен ред, каза още тя. Трафикът е доходоносно престъпление и е свързан с други тежки престъпления, добави Ковачева. Когато бъдат конфискувани имуществата, ще се пресекат възможностите това престъпление да се захранва, заяви тя и подчерта колко важно в това отношение е приемането на Закона за конфискацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!