Нямам нищо против начинът на гласуване да бъде както електронен, така и с бюлетини, каза кандидатът на главен прокурор Сотир Цацаров, който дойде за предварително изслушване пред етичната комисия на ВСС.
"За мен е важно едно: да има гаранции, че вотът ще е таен и честен", посочи той.
В края на миналия месец той изпрати писмо, с което поиска промяна във вече приетите правила от ВСС за избор на главен прокурор. В него обаче той поиска да бъде обсъдена възможността кандидатите да се гласуват не по поредността на постъпване на кандидатурите, а чрез жребий. "Аз изпратих писмо и
не получих отговор на него.
Разбира се, не съм в позицията на човек, който трябва да очаква ВСС да му отговори. В крайна сметка ние сме кандидати, а Съветът е този, който определя правилата", каза Цацаров. Днес той посочи, че по отношение на начина на гласуване няма нищо против да бъде както електронен така и с бюлетини.
Колкото до това, че не трябва да се гласува последователно за отделните кандидати, а за всички едновременно, Цацаров каза: "Ако това е начинът, който ще гарантира нормален и това, което нарекох таен и честен вот - няма никакъв проблем в това".
Според него обаче тези въпроси трябва да бъдат поставени към хората, които определят процедурата. "Аз мисля, че дори и с писмото съвсем ясно показах: Готов съм да приема всяка процедура, която е честна и гарантира таен вот. Дали ще е електронен вот, дали ще е с бюлетини - електронният вот не е злоупотреба, дайте да не се лъжем в това, но електронният вот, ако трябва да бъде проведен, трябва да бъде проведен по начин, който е нормален, т.е. по начин, който гарантира гласове за кандидатите", каза той.
Цацаров подчерта, че съмнения може да има и при гласуване с бюлетини и призова "да се мисли за процедура, която дава в очите не на нас кандидатите - тримата, не дори на членовете на Съвета, а в очите на обществото - честност, т.е, която изключва всякакви съмнения за каквото и да било".
"Всеки има право да изрази някакво становище - такова е на БХК, такова е подписано. Нищо не мога да кажа - това е тяхно право", това каза Цацаров за отрицателното становище, за неговата кандидатура, която представи Българският хелзинкски комитет за качествата му като юрист.
Цацаров препрати към вътрешния министър Цветан Цветанов въпроса за дефиницията на "стабилен съдия". "Трябва да го дефинира този, който го е казал. Първият, който го каза беше министър Цветанов, следователно трябва да питате него какво разбира под "стабилен съдия", каза кандидатът за главен прокурор.
Колкото до критиките в становището на БХК, че провежданата от местните съдилища "по-твърда наказателна политика", както самият председател на Пловдивския окръжен съд я нарича, е незаконна и противоконституционна, Цацаров припомни, че това е свързано с негово изказване. "Не може да се говори за политика на съд - естествено съм имал предвид съвкупност от практики по решаването и разглеждането на делата, но да се говори за политика на съд в смисъла, в който ме питате, е малко престорено за целите на тая процедура", каза той.
Кандидатът за главен прокурор Галина Тонева каза в отговор на въпрос след изслушването й в Етичната комисия, че категорично не чувства кандидатурата си като обречена.
"Ако я считах за обречена, нямаше да участвам в това състезание, категорично. Аз не съм човек, който тръгва да губи", каза зам.-главният прокурор. Тя по-скоро
вярва, че изборът на нов главен прокурор няма да е политически.
Колкото до това, че до момента и вътрешният министър, и премиерът се изказаха положително за друг кандидат - Сотир Цацаров, Тонева посочи, че те не са нито лицата, нито органът, който ще избере следващия главен прокурор.
"Аз имам вяра в колегите си във ВСС, че ще вземат решението по свое собствено убеждение", каза още тя. Конкретният отговор на въпроса за това дали вярва, че изборът няма да е политически беше: "По-скоро да. Най-малкото защото искам да вярвам, че е така".
Изслушването на Тонева е преминало с въпроси, които са били по-скоро от морално и етично естество. Един от тях е бил
за членство в тайни общества,
каквито съмнения по-скоро се прокраднаха за другия кандидат - Сотир Цацаров. Лично Галина Тонева не смята, че те са нещо, което трябва да притеснява обществото. Нейното усещане е, че такова притеснение съществува поради факта, че те са тайни. Тя мисли, че ако връзките в тях са публични, няма да има такива притеснения.
"Аз не членувам в никакви организации - нито явни, нито тайни", бе категорична Тонева. Членовете на Етичната комисия са я питали и за делото "САПАРД", по което има образувано дисциплинарно производство пред самия ВСС. Сигнали срещу нея във ВСС не са постъпвали. Иначе Галина Тонева смята, че изборът на главен прокурор е едно от сериозните изпитания пред новия ВСС и призова да им се даде шанс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!