Обвиненият за пране на пари, документни измами и данъчни престъпления съсобственик на "Медийна група България" Любомир Павлов не е внасял в прокуратурата сигнал, в който да се казва, че някой от наблюдаващите неговото разследване прокурори е взел решението си чрез престъпление.
Това заяви днес пред БНР градският прокурор на София Николай Кокинов в отговор на въпрос дали ще се правят вътрешни проверки във връзка с обвиненията, които Павлов няколко пъти разпространи пред медиите, след като научи, че срещу него и другия съсобственик Огнян Донев са повдигнати обвинения.
"До този момент г-н Павлов не ни е сезирал, че някой от наблюдаващите прокурори е внесъл обвинение, след като е взел подкуп.
Само слушам обвинения по медии. Към този момент ми се струва неоснователно и несериозно да се самосезираме. Всичко друго остава в сферата на клеветите.
Ако колегата прокурор прецени, че е обект на клевета от тези писания, може да потърси правата си.
Онзи ден получихме сигнал от господин Павлов за разпространяване на запис (във в. "Преса - бел. ред.). Вчера постъпи в деловодството и сигнал от г-н Тошев (главният редактор на "Преса" Тошо Тошев - бел. ред.). В рамките на една проверка ще разгледаме истинността на записа.
Ние не сме искали СРС по отношение на господин Павлов. Очевидно се касае за някакво частно подслушване. Най-малкото може да се установи дали записът е манипулиран. Очевидно е, че този запис е частен, тъй като, повтарям, ние не сме го поръчвали. Никога не сме били най-големият заявител на СРС-та. Нашите намаляват. Вероятно контролът е завишен. Преценяваме необходимостта заедно с наблюдаващия прокурор", каза Кокинов.
"Не знам защо има колебания за работата на прокуратурата. За нас имущественото състояние на клиентите ни или обвиняемите няма значение. Мисля да поизчакаме и да се уталожат емоциите. Обвиняемите са като всеки обвиняем, съдът ще реши", уточни градският прокурор на София.
Той каза още, че предстои запор на сметките на Любомир Павлов и Огнян Донев и поясни, че при при пране на пари, каквото обвинение е повдигнато на двамата, законът изисква да се наложи запор на имуществото.
Говорителят на Софийска градска прокуратура Румяна Арнаудова уточни по-късно, че може да се запорират акции, но не и сметките на дружеството, а заплатите и осигуровките се плащат оттам. Следователно журналистите, които работят в "ТРуд" и "24 часа" не би трябвало да има проблем да получават парите си, допълни тя.
Кокинов посочи, че в рамките на една проверка ще бъде разгледана истинността на записа, който е направен и публикуван в медия, защо се разпространява, кои са участниците в него, манипулиран ли е записът и т.н.
"Спокоен съм по отношение на работата на прокуратурата, боли ме, когато обвинява колегите ми. Когато без доказателства има обвинения. Не прави чест на този, който хвърля такива обвинения. Ще бъдат изпълнени предписанията на закона, абстрахирайки се от лицата и длъжностните качества на обвиняемите", добави Николай Кокинов.
След вчерашната пресконференция днес Христо Грозев, измаменият (както твърди) от Павлов и Донев бивш техен съдружник, даде
допълнителни сведения за схемата за пране на пари
в интервю за Би Ти Ви.
Разследването било стигнало до различни офшорни фирми в Кипър и на други места в чужбина, в които е замесено и името на крупния бизнесмен с интереси в областта на енергетиката, подсъдимият Христо Ковачки.
С него Любомир Павлов има специални отношения по линия на скандалите и аферите с Общинска банка.
Според Грозев схемата все още се разследва от ДАНС по настояване на парламентарната комисия за контрол на ДАНС, чиито ръководител е председателят на ДСБ Иван Костов.
Грозев разясни, че с колегата му Карл фон Хабсбург заподозряли измамата от документи, които видели след сделката за купуване на изданията на ВАЦ в България. От написаното ставало ясно, че въпросните офшорни фирми са станали гаранти за заема по сделката.
"Започнахме разследването дни след сделката. Започнахме да задаваме въпроси на Павлов и Донев за тези фирми и оттам напрежението ескалира и се стигна до скандала и до решението им да присвоят тези дялове", допълни Грозев.
Той коментира начинът, чрез който е станало фалшифицирането на документите за прехвърлянето на собствеността на вестниците.
"Павлов и Донев твърдят, че има мой подпис под документите, но такъв подпис няма, който да дава право на Донев да присвои 83% от собствеността. Първоначално той трябваше да има 43% от изданията, но в последствие сам предложи делът му да бъде намален до 40%. Излиза обаче, че е използвал първоначалният документ и този след него, за да твърди, че има 83% от акциите", добави пред Би Ти Ви Христо Грозев.
Според него Търговският регистър също е потвърдил, че става въпрос за един и същи документ по собствеността на изданията, но Павлов и Донев приложили фалшиво пълномощно и така убедили институциите в правотата си.
Вчера прокуратурата обяви, че в основата на обвиненията за пране на пари стои именно сделка с имущество, придобито чрез тежко престъпление - документна измама.
"Записът на разговора на Павлов според мен е автентичен - това може да забележи всеки, който някога се е занимавал със звукови файлове и радио. Аз не знам кой е източникът, но все си мисля, че може да е самият Павлов, той има склонност към доста изкривени схеми. Иначе той твърди, че разговорът е подправен и има наслагване на гласове, това може лесно да се провери. ДАНС сега разследва автентичността на записа", каза още Христо Грозев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!