Комисията за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин, да може да проверява хора с богатство над 1 милион, в случаите, когато не може да се докаже половината или една трета от него.
Това предлага председателят й Тодор Коларов.
Той се обяви за това, органът, който ръководи да може да се самосезира от публикации в медиите, както и за това комисията да има по-широки правомощия.
Коларов предлага комисията да действа и по сигнали от прокуратурата, но отбеляза, че по анонимни писма проверки няма да се правят.
Италианският опит при разследване, отнемане и разпореждане с имущества, придобити от престъпна дейност, бе тема на международен семинар в София.
Тодор Коларов заяви, че застава зад италианския опит да има конфискация на незаконно придобито имущество, дори след оправдателна присъда, но само по отношение на тежката организирана престъпност.
Конфискацията на имущество не мисля, че трябва да се свързва с оправдаването от съда или не, каза той.
Тодор Коларов смята, че в момента недостатъчно ефективно се управлява отнеманото имущество.
Председателят на комисията коментира и една от мерките, прилагана в Италия - разпускането на общински съвети, над които е установено, че мафията има влияние.
Според Тодор Коларов това е добър пример в противодействието на корупцията.
Заместник-вътрешният министър Димитър Георгиев също смята, че по-ефективно управление на отнетото имущество ще доведе до превенция и справедливост за гражданите. По думите му така се намалявала и силата на онези структури, от които то е отнето.
В борбата с организираната престъпност Италия е приела и специализирано законодателство за ускоряване на хода на делата срещу босове и членове на мафията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!