Кметът на Несебър Николай Димитров остава на поста си заедно с главния архитект на морската община Валентин Димов, реши Бургаският апелативен съд.
Заседанието на магистратите бе по повод обжалване на двамата. Те не бяха съгласни с определението на Окръжния съд от 22 февруари, с което той ги отстрани от длъжностите им, за да не пречат на събирането на доказателства по скандала "Дюнигейт".
В мотивите на апелативните магистрати бе посочено, че за кмета Димитров и архитектът Димов
няма доказателства, че пречат на събирането на писмени документи по случая с издаването на строително разрешително
за терен, върху който има пясъчни дюни, уточнява Би Ти Ви. Не са установени и данни за въздействие върху свидетели по делото, които са подчинени на двамата.
Освен това разпитите на свидетели, които са служители в общината, вече са приключили. Събрани са и основните документи по делото за терена с пясъчните дюни.
Предстои събирането на доказателства от други ведомства, но не и от община Несебър.
Прокуратурата повдигна обвинение срещу кмета и главния архитект на община Несебър заради скандала с продадените 29 декара дюни, върху които в края на декември 2012 г. е започнало строителство. Кметът на Несебър Николай Димитров и главният архитект Валентин Димов бяха обвинени за нарушения при продажбата и разрешението за строителство.
Срещу Димитров бе заведено дело за това, че през декември 2012 г., с цел да набави облага за фирма "Сле груп", не е осъществил контрол върху дейността на Общинския експертен съвет по устройство на територията и така е било издадено строителното разрешително.
Главният архитект на община Несебър Валентин Димов бе обвинен в това, че на 21 декември 2012 г. е нарушил и не изпълнил служебните си задължения, като е одобрил инвестиционните проекти в защитената територия.
Окръжната прокуратура в Бургас поиска кметът на Несебър Николай Димитров да бъде отстранен от длъжност заради извършено престъпление по служба при строителството върху дюни. Бургаският окръжен съд на 22 февруари отстрани от длъжност кмета на Несебър и главния архитект с мотивите, че двамата могат да попречат на разследването на неправомерното строителство върху пясъчните дюни край Несебър.
Месеци правителството безуспешно се опитваше да неутрализира протестите на природозащитниците покрай скандала "Дюнигейт".
Скандалът избухна в края на 2012 г. около продадените от земеделското министерство 29 дка земя в Несебър при съмнително ниски цени избухна в края на 2012 г. В рамките само на няколко дни - на извънредни пресконференции, публични изказвания и прехвърляне на отговорност - проверка в Агенцията за приватизация и Бургаската областна управа, които имат право да се разпореждат с имоти частна държавна собственост, показа, че въпросните дюни в Несебър са продадени от самото министерство на Мирослав Найденов без конкурс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!