„Гроздан Караджов е обвинен в участие във фиктивни сделки и в присвояването на близо 5,5 млн. лв”. Това каза на брифинг говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова във връзка с повдигнатото обвинение в присвояване на бившия народен представител.
Под ръководството на Специализирано звено „Антикорупция” – СГП се провежда разследване за престъпления против собствеността, свързани с източването на „Теленор“, тогава „Глобул”.
„Първият обвиняем по това разследване, като можем да кажем, че това не е кръгът от обвиняеми лица, е Гроздан Караджов. По отношение на сделки, сключени с едно от неговите дружества е установено, че 3 такива са сключени в периода 2011-2012 г. По трите договора категорично и според нашите доказателства, и според сигнала на „Теленор”, няма реално изпълнение по тях, но парите са преведени. Това е така нареченото помагачество към длъжностно присвояване”, обясни Арнаудова. „Считаме, че доказателствата сочат, че изпълнителните директори на „Космо България Мобайл” са източили търговското дружество малко преди да прехвърлят собствеността, като са се разпоредили със средства на дружеството в чужд интерес. За три от тези сделки според нас ги е подпомогнал умишлено Гроздан Караджов”.
Преди това да стане ясно, в столичното следствие влезе бившият депутат от Реформаторския блок Гроздан Караджов. Преди него там бе и бившият министър от квотата на РБ в кабинета „Борисов” 2 Даниел Митов, който ще отговаря пред съда за безстопанственост за нанесени щети за близо 500 000 лв.
На Караджов е предявено обвинение за длъжностно присвояване,
при условията на продължавано престъпление, в съучастие с главния изпълнителен директор на „Космо България Мобайл” ЕАД, като Караджов действа като помагач. Той е с мярка за неотклонение „Подписка”.
Разследването е стартирало по сигнал
на „Теленор България” ЕАД от 27.04.2016 г. През месец май 2013 г. „Теленор” е придобило всички акции на мобилния оператор „Космо България Мобайл” ЕАД Глобул“ от гръцката компания „ОТЕ”. През 2014 г. „Глобул” е променило наименованието си на „Теленор България” ЕАД.
В сигнала е посочен, че новото ръководство на „Теленор България” ЕАД е извършило вътрешен одит и собствено разследване, при което са установили 21 компании, издали фактури към „Глобул” за предполагаеми
фиктивно извършени доставки на стоки и услуги на обща стойност 48 млн. лева.
В сигнала са посочени всички 21 компании, както и лицата, свързани с тях, за които са установени съмнителни сделки. В хода на извършения вътрешен одит от „Теленор България” ЕАД е изготвен доклад, представен на прокуратурата, в който подробно са описани множество договори за консултантски и маркетингови услуги, договори за доставяне на софтуер и лицензии за него, договори за използване на интернет честоти, сключени преди „Теленор” да придобие „Глобул”. Установено е при вътрешния одит, че описаните в договорите доставки не са били заявени за необходими от съответните технически отдели, не са били доставени, инсталирани и поддържани и изброените доставчици според тях не са имали капацитет да доставят активите.
В хода на разследването по делото от СЗ „Антикорупция” са събрани доказателства за това, че в
периода 2011 г. - 2012 г. Гроздан Караджов, като собственик и управител на търговско дружество,
е сключил три договора с „Космо България Мобайл” ЕАД на обща стойност 5 545 660,51 лева.
Сключвайки тези договори Гроздан Караджов умишлено е улеснил главния изпълнителен директор на „Космо България Мобайл” ЕАД да присвои сумата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!