В сички съмнения за намеса на изпълнителната власт в съдебната вече са разсеяни. Това каза министърът на правосъдието Зинаида Златанова на пресконференция, чиито повод беше отчета на свършеното от новото ръководство на министерството.
Златанова заяви, че през миналата година новото ръководство на ведомството е заварило правосъдна система, подложена на силен натиск от изпълнителната власт, магистрати "на отчет" към властта, както и прочетени присъди по медиите. Министърът отчете, че новото ръководство се е справило с тези проблеми.
Според Златанова сред най-големите постижения на министерството за последните шест месеца на миналата година е подобряването на диалога с Висшия съдебен съвет. Със съвета е било работено за подобряване на натовареността на магистратите и са започнали отново провеждането на конкурсни процедури.
Златанова подчерта, че бюджетът на съдебната власт е бил увеличен, а от юли е започнала и интензивна работа по новия Наказателен кодекс (НК). Именно забавянето на проекта за НК беше един от основните заварени проблеми, които Златанова посочи днес
Опитваме се проектът за нов Наказателен кодекс да бъде внесен на 15 януари,
обяви вицепремиерът. Новият НК не предвижда отмяна на наказанието доживотен затвор. Според Златанова в текста трябва да отпадне най-тежкото наказание то да е без замяна.
Златанова посочи и че целият чл. 305, който предвижда български гражданин, който се постави в услуга на друга държава или на чужда организация, или на организация под чужд контрол, за да й служи във вреда на Републиката, се наказва с лишаване от свобода от 2 до 8 години касае военно време. В него се припознаха неправителствени организации. "Да тълкуваме текстовете систематично и правно, не философски", призова тя.
През тази година се очаква да бъде обсъдена и актуализираната стратегия за реформа в съдебната система, посочи министърът. Тя подчерта, че се подготвят и обсъждания за реформа в правното образование, проблемите с осиновяването и предоставянето на българско гражданство.
Зам.-министърът на правосъдието Илия Ангелов уточни, че през миналата година българско гражданство са получили 8285 души, като през 2012 г. техният брой е бил 17329. Намаляването на броя им, според него се дължи на по-прецизното преглеждане на молбите.
Зам.-министър Сабрие Сапунджиева посочи, че се обмислят промени в закона, които ще позволяват на държавните съдебни изпълнители да събират глоби. Очаква се по този начин да бъдат събрани почти два милиарда лева.
Относно частните съдебни изпълнители Сапунджиева посочи, че се подготвя въвеждането на кадрово досие за всеки от тях. В тях ще се отбелязват наложените им наказания и дисциплинарни проверки. По думите на Сапунджиева състоянието на частното съдебно изпълнение е същото, каквото е състоянието и на българското общество и не всеки съдебен изпълнител работи съвестно.
Зам.-министър Ангелов посочи, че се работи и по решаването на проблемите с пренаселеността на затворите. По думите му през тази година ще продължи изграждането и обновяването на новите места за лишени от свобода. Пример за това е затворническото общежитие в Дебелт, което когато стане готово ще облекчи най-пренаселения затвор у нас - в Бургас. Ангелов заяви, че в общо 12-те затвора в момента се намират около 11 хил. лишени от свобода и задържани "под стража".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!