След като през целия ден Найденов беше повод за всякакви новини и коментари, в късния следобяд Изпълнителната комисия на ГЕРБ е решила да прекрати членството му.
Това станало "след многобройни обаждания на членове и симпатизанти от цялата страна и постъпили предложения от структури на партията и на основание чл.13, ал.1, т.2 от Устава на партията", събищи партийният пресцентър в късния следобед.
Преди това Мирослав Найденов е бил разпитан като свидетел по делото, водено срещу служители на МВР за незаконно подслушване, съобщиха от прокуратурата.
"Съгласно желанието на свидетеля Найденов са взети мерки за неговата защита – лична физическа охрана. Постановлението за защита е изпратено за изпълнение на главния секретар на МВР, г-н Калин Георгиев", се посочва в съобщението на прокуратурата.
Найденов бе призован за разпит веднага след интервюто му за Би Ти Ви тази сутрин, в което той призова бившия вицепремиер и вътрешен министър Цветан Цветанов да се оттегли заради подслушването и посочи, че са били подслушвани незаконно всички министри на ГЕРБ, а вероятно и президентът Росен Плевнелиев.
Според наблюдаващия прокурор има реална опасност за живота и здравето му и затова Мирослав Найденов вече е защитен свидетел,
съобщи говорителят на Софийската градска прокуратура Румяна Арнаудова.
По думите й етапът, на който се намира разследването, не позволява да се разкрива повече информация.
На въпрос защо са разпространили твърдения за това къде и кога ще бъде разпитан Найденов, Арнаудова отговори, че може би е станала някаква грешка и каза още, че докато се е организирала охраната, която е поискал, той е останал в сградата на Съдебната палата.
Найденов потвърди изнесените обстоятелства пред телевизията, но и добави нови обстоятелства, които на този етап не можем да съобщим, каза още Арнаудова
По думите й Найденов остава обвиняем по трите дела, заведени срещу него. Българското законодателство не допуска възможност за т.нат. сделки и неговите показания за подслушването няма да повлияят на делата срещу него.
Тази сутрин пред Би Ти Ви Найденов посочи, че семейството му е вече в чужбина. Той заяви, че е направил това по пример на бившия депутат на ГЕРБ Емил Димитров, който се тревожел за сигурността на близките си.
Бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, чието име бе споменато от Найденов сред тези на подслушваните министри, коментира пред БНР:
"Случвало ми се е да си оставя телефона в съседната стая, докато имам разговори, заради опасения за подслушване. Като членове на кабинета сме се шегували помежду си, че е публична тайна, че сме подслушвани. Аз дори веднъж в интервю се пошегувах, че това е вид начин за архивиране на работата ни. Смятам, че държавата не може да се управлява в страх и с подслушване", коментира бившият министър пред БНР.
Според него няма основания да не се вярва на думите на Мирослав Найденов. "Щом Найденов обаче е имал тази информация, по-добре щеше да е да я беше казал по-рано, защото сега вече тя може да се приеме като част от предизборната кампания", допълни Трайков.
Веднага след интервюто на Найденов последваха реакции от партийните централи, а Бойко Борисов заяви, че няма да иска оставката на Цветан Цветанов.
"Призоваваме бившия премиер Бойко Борисов и бившия вътрешен министър Цветан Цветанов да напуснат незабавно изборния процес, да излязат от листите, да напуснат политиката", заяви евродепутатът от БСП Илияна Йотова на извънредна пресконференция.
Борисов и Цветанов трябва да се откажат от своя имунитет, за да бъдат развързани ръцете на прокуратурата, за да може тя да стигне до истината за последните четири години, каза още Йотова.
"Цветан Цветанов е грозното политическо лице на ГЕРБ, моралната ерозия на тази партия. Няма нищо по-естествено от това той незабавно да бъде снет като председател на предизборния щаб на ГЕРБ, дори изваден от листите", заявява председателят на ДПС Лютви Местан в позиция, разпространена до медиите.
"Диагнозата на това, което се случва днес, е разпад на ГЕРБ на различни разбойнически лобита. Но трябва да излезем от логиката и заблудата на деня, че това, което се е случило сутринта с интервюто на г-н Мирослав Найденов, очертава група от добри и група от лоши хора и добрите са тия около Найденов, а лошите - тия около Цветанов", коментира Петър Москов от ДСБ за Vesti.bg.
По думите му на страната е нужен програмен кабинет с двегодишен мандат и след това - Велико народно събрание, което да направи промени в Конституцията.
Лидерът на Движение "България на гражданите" Меглена Кунева коментира, че казаното от Мирослав Найденов днес, както и голямото напрежение, което съществува в ГЕРБ като партия, е било нещо очаквано.
Тя подчерта, че колкото и да сме предполагали какъв е бил размерът на подслушването, това, което отвътре от ГЕРБ излиза, е драматично. Кунева подчерта, че подслушването е, за да се държат хората в подчинение, да се държи бизнесът в подчинение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!