Съдебният състав ще се произнесе с решение в сряда, 21 ноември, след като днес пледоариите на прокуратурата и защитата приключиха.
Тримата са подсъдими за изнудване по чл. 213 а и чл. 214 от НК. Арестувани бяха през 2009 г., и обвинени, че са искали 250 000 евро от генерал Никола Николов. Той е бивш директор на "Гражданска защита" и според обвинението е бил заплашван с компромати.
Ромите, между които и лидерът на "Евророма" Кънчев, викали Николов на няколко срещи и му обяснили, че разполагат с документи, които го уличават в престъпление по служба. В замяна на парите те нямало да ги предадат на медиите.
Изнудването започнало в началото на ноември 2009 г. Николов разказал пред разследващите, че нямало от какво да се притеснява, но все пак заради сигурността на децата и внуците си на 13 ноември предал на Папата и съучастниците му 150 хил. евро с уговорката, че повече няма да го притесняват.
Прокурор Бисер Кирилов поиска 3 години лишаване от свобода за Цветелин Кънчев, а наказанието да бъде изтърпяно при първоначален затворнически общ режим. Кирилов предложи на съда, ако предпочете, да наложи на Кънчев 5-годишен изпитателен срок, през който обвиняемият да бъде под пробационен надзор.
Най-тежкото наказание, поискано от прокурора, е за Христо Върбанов - Ицо Папата - между 5 и 15 години затвор, при първоначален строг режим, както и глоба 10 000 лв. "Съдът да прецени дали трябва да има конфискация на имущество", каза прокурор Кирилов.
За подсъдимия Димо Димитров той поиска 3 години лишаване от свобода или 5 години изпитателен срок и глоба. Бисеров мотивира искането си със здравословното състояние на обвиняемия. Частното обвинение заяви, че поддържа иска си за 165 хил. евро обезщетение.
Адвокатите на тримата обвиняеми поискаха оправдателни присъди.
"На мен ми е болно за това, което се случи. Не искам да се защитавам, защото няма от какво", каза днес генерал Никола Николов.
Делото започна през октомври 2011 г. Съдът допусна и частен иск на бившия директор на "Гражданска защита" в размер на 322 711 лв.
Най-интересното в този процес беше невъзможността на съда да се справи с 91 записа от СРС, за които беше необходим точен превод от кардарашки на български.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!