За това съобщи електронното издание "Медиапул".
Съдия Янева е председател на Софийски градски съд (СГС), както и семейна приятелка на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов.
Според текста на документа, с който "Медиапул" разполага, Янева съветва Цветанов и шефа на ДАНС Константин Казаков да използват максималния законов срок от два месеца в исканията си до съда за прилагане на СРС-та с цел накрая статистиката да отчете, че службите са подслушвали по-малко.
Максималният срок за прилагане на единично СРС е две месеца с възможност за продължаването му до 6 месеца.
Писмото, което е изпратено преди две седмици и вече е пуснато като "окръжно" от вътрешния министър до шефовете на най-важните служби в системата, препоръчва "при възможност да се използват максималните срокове" за подслушване.
"Използването на по-къси срокове на практика също води до увеличаване броя на издадените разрешения", пише Владимира Янева.
Тя се мотивира с аргумента, че и без друго обществото е чувствително към високия брой СРС-та.
Владимира Янева не подготвила писмото, само го подписала
Потърсени от "Медиапул" за коментар, от СГС са заявили, че писмото не е подготвено от Владимира Янева, а от служителя по сигурността на информацията и обособеното звено в съда, което се занимава с регламентираните по ЗСРС документи.
Документът обаче е подписан и изпратен от Владимира Янева, както се изпращат всички останали официални документи от Софийския градски съд.
По-рано днес
Янева бе наказана със "забележка" от Висшият съдебен съвет (ВСС) днес за просрочени повече от 40 дела.
Седемнадесет от членовете на съвета гласуваха "за", а двама се въздържаха.
В края на миналата година ВСС наказа съдията от СГС Владимир Астарджиев с намаляване на заплатата с 10% за шест месеца, а през декември 2011 г. санкционира и колегата на Астарджиев - Иван Коев, със "забележка" за забавени 32 дела.
На 19 януари Висшият съдебен съвет (ВСС) наказа и председателя на Съюза на съдиите в България Мирослава Тодорова, която също е от наказателната колегия в Софийския градски съд (СГС) с 15% намаление на заплатата за две години заради 57 забавени от нея дела.
Така ръководителят на силно критичния към статуквото в системата съдийски съюз се оказа с най-тежкото наложено досега наказание от ВСС заради просрочените решения на съдиите от СГС.
Още в средата на миналата година инспекторатът на Висшия съдебен съвет обяви, че само трима съдии от наказателното отделение на Софийския градски съд (СГС) нямат забавени дела. Всички останали съдии масово закъсняват и не се вместват в сроковете, определени в закона.
А месец по-рано в отворено писмо Съюзът на съдиите в България (ССБ) призова членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) да подадат оставки и да бъде избран нов състав заради "безпрецедентната криза на общественото доверие".
"В Конституцията и Закона за съдебната власт няма предвиден ред за отзоваване на членовете на ВСС. Безпрецедентната криза на общественото доверие обаче е извънредна ситуация, поради което и решенията за преодоляването й могат да бъдат само радикални", писаха тогава от Съюза на съдиите и призоваха членовете на Висшия съдебен съвет да подадат оставки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!