У правителният съвет на Съюза на съдиите в България категорично осъжда поредния случай на груба намеса в работата на съда и уронване на авторитета му чрез непремерени и необосновани изказвания на ръководител на парламентарно представена политическа сила.
Това се посочва в отворено писмо на УС на Съюза на съдиите в България (ССБ) по повод изявлението на Лютви Местан от името на ПГ на ДПС в парламента по повод пускането на Октай Енимехмедов под домашен арест.
Намираме за абсолютно недопустимо от парламентарната трибуна да се коментира правилността на съдебни актове, каквито са невлязла в сила първоинстанционна присъда и окончателно определение, решаващо въпроса за мярката за неотклонение на подсъдим по същото висящо дело, се посочва в писмото.
Общественият дебат за актовете на съдилищата в една правова държава е позволен и полезен.
Но в демократичните държави не само съществуващите международни стандарти, а и дължимият отговорен държавнически подход изискват лицата, заемащи висши политически постове и такива в законодателната и изпълнителната власт, да се въздържат от такива коментари, доколкото те представляват намеса в дейността на съдебната власт. В конкретния случай тази граница решително е премината, посочват от Съюза.
Според тях в изказването на Местан пряко се оспорва възприетата от първоинстанционния съд правна квалификация на деянието и се сочи "правилната", по убеждение на автора му; изразява се и становище каква е следвало да бъде мярката за неотклонение на подсъдимия; отправя се и обвинение за изпълнение на политически поръчки, участие в сценарии и дискриминационен подход, приписан на съда, в лицето на различни негови съдебни състави.
От Съюза напомнят, че в съдебния процес са взели участие, както професионални съдии, така и съдебни заседатели, които са представители на обществеността. В изказването на Лютви Местан се приписват и престъпни по съществото си действия на експерти, дали заключения в това си качество по делото.
Отправяме настойчив призив към представителите на законодателната и изпълнителната власт, както и към политическите партии, да не използват съда и съдебните актове като аргументи в политическите спорове и противопоставяния, пишат от ССБ. Те изразяват безпокойството си "срещу опитите, съдебни производства да се използват като поводи за провокиране на етническо противопоставяне".
В коментар на позицията на магистратите Лютви Местан заяви, че реакцията на Съюза на съдиите е разбираема, защото те отстояват независимостта си, "но не съм аз този, който би могъл да бъде повод те да се почустват обект на намеса".
През годините много представители на ДПС от местната власт, както и членове на парламентарната група на партията са били обект на наказателно преследване, срещу тях текат съдебни дела, но никога председателят на ДПС не е коментирал който и да било съдебен процес срещу който и да е кадър на ДПС, посочи Местан.
"В случая с д-р Доган ние имаме опит за посегателство върху политически лидер, затова нашите избиратели не могат да останат безмълвни, това е тяхната емоция и тяхната болка. Аз просто артикулирах настроението на избирателите си, което е мой политически дълг", уточни председателят на ДПС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!